Znamy mistrzów piłki nożnej halowej wśród Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji łowickiej. W sobotę 13 kwietnia rozegrano rozgrywki w ramach XX Grand Prix Diecezji Łowickiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Biskupa Administratora Apostolskiego Wojciecha T. Osiala.
Od 20 lat nie słabnie zainteresowanie XX Grand Prix Diecezji Łowickiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej. Nie gaśnie także zapał ministrantów, lektorów i tych, którzy bez konkretnej funkcji wspierają pracę, służbę i działania w parafiach.
W tym roku do rywalizacji o puchar administratora apostolskiego Wojciecha T. Osiala stanęły 34 drużyny w czterech kategoriach: ministrant, lektor młodszy, lektor starszy i open.
Mecze rozegrano w sobotę 13 kwietnia w dwóch halach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach. Liturgiczna Służba Ołtarza najpierw spotkała się jednak przy ołtarzu w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, gdzie Mszę św. kapłani - opiekunowie drużyn - sprawowali w intencji śp. Michała Wieczorka, wieloletniego współorganizatora mistrzostw, asystenta diecezjalnego duszpasterza sportowców diecezji łowickiej. - Przy każdym turnieju pamiętamy o Michale, bo wiele dobrego wniósł do diecezji, angażując się w sprawy Liturgicznej Służby Ołtarza i sportu - podkreślają kapłani, ale i ministranci z parafii oo. pasjonistów w Rawie Mazowieckiej, z którą Michał był związany.
Po Eucharystii Liturgiczna Służba Ołtarza udała się do hal sportowych OSiR. Tam przez kilka godzin walczyli o kolejne miejsca i nagrody.
Po zaciętych rozgrywkach w każdej kategorii wyłoniono zwycięskie drużyny i zwycięzców indywidualnych - najlepszego strzelca, bramkarza i MVP zawodów.
Nie obyło się bez rzutów karnych. Magdalena Gorożankin /Foto GośćW kategorii ministrant:
W kategorii lektor młodszy:
W kategorii lektor starszy:
W kategorii open:
Swoje funkcje przy ołtarzu ministranci i lektorzy doskonale znają, jednak okazuje się, że na boisku mają je też opanowane do perfekcji. - To, co przy ołtarzu, zostaje przy ołtarzu, a na boisku "wszystkie ruchy dozwolone", oczywiście z kulturką, grzecznie, ale nie ma zmiłuj, jeśli chodzi o piłkę. Fajnie, że możemy razem się modlić, służyć, ale sport ma swoje prawa i nie ma co odpuszczać, nawet gdy wiem, że jako kapitan muszę rozkazywać kolegom, którzy w ministranturze są wyżej ode mnie - mówi Filip, jeden z zawodników.
Przy ołtarzu służą ramię w ramię, ale na boisku zasady są iście sportowe. Magdalena Gorożankin /Foto GośćMimo, że sport "ma swoje prawa", członkowie LSO zachowali wszelkie zasady fair play, za co też otrzymali nagrody. Te ufundowali m.in. marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk oraz administrator apostolski bp Osial.
Wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie partnerów i sponsorów, wśród których znaleźli się Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, miasto Skierniewice, miasto Kutno i gmina Witonia, a także szereg firm, instytucji i przyjaciół.
Motorem napędowym inicjatywy jest ks. Sebastian Antosik, diecezjalny duszpasterz sportu, który w tym roku świętuje 10-lecie swojej działalności sportowej w diecezji.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie i Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Więcej o turnieju w 17. numerze "Gościa łowickiego" na 28 kwietnia.