Zespół Ludowy "Ziemia Słupiecka" od lat nie tylko występuje na scenach regionu i kraju, ale w każdą pierwszą niedzielę miesiąca swoim śpiewem służy w świątyni parafialnej. Od dawna członkowie zespołu mieli pragnienie, by zostawić kolejny ślad swojej obecności w życiu parafii. Wielomiesięcznymi staraniami, zaangażowaniem kilku osób i ku radości wspólnoty parafialnej 5 maja ofiarowali chorągiew procesyjną.
Zespół w tym roku będzie przeżywać jubileusz 45-lecia, jednak zanim nadejdzie dzień świętowania, przed członkami zespołu wiele pracy - śpiewu, tańca i krzewienia kultury ludowej, z której nieustannie są dumni. Wyjazdy lokalne, regionalne i krajowe. Reprezentowanie gminy, powiatu i województwa.
Dotychczasowe działania pozwoliły zgromadzić pieniądze na wykonanie chorągwi procesyjnej. Zadania podjęła się Anna Staniszewska, łowicka hafciarka, twórczyni ludowa, która podczas kilku spotkań, m.in. w czasie warsztatów z haftu koralikowego, opowieści o tradycjach wigilijnych, zaprzyjaźniła się z zespołem.
Dwustronna chorągiew utrzymana jest w bordowym, kremowym i złotym kolorze, które są symbolem elegancji i subtelności. Całość dopełnia haft łowickiej róży w towarzystwie zielonych listków i złocistych kłosów oraz różnobarwnych kwiatów polnych. - Jedna strona chorągwi z wizerunkiem św. Cecylii, patronki muzyki, muzyków, jest dziękczynieniem za talenty, które Bóg w nas złożył i ludzi, których postawił na naszej drodze, byśmy mogli realizować powołanie i pielęgnować nasze korzenie, z których tak bardzo jesteśmy dumni - mówiła Agnieszka Chmurska, kierownik zespołu. - Druga strona chorągwi, na której widnieje wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, zwany też wizerunkiem Matki Miłosierdzia, jest prośbą, by wstawiała się za nami u swojego Syna, upraszała potrzebne łaski i czuwała nad nami we wszystkim, co robimy, by było to godne, dobre i prowadziło do zbawienia. Niech dar zespołu Ziemia Słupiecka służy całej wspólnocie parafialnej i naszemu Kościołowi, i przypomina, jak Bóg jest wielki - dodała.
O poświęcenie chorągwi zespół poprosił proboszcza parafii ks. Witolda Panka, który nie krył radości i wdzięczności, że zespół jest zaangażowany nie tylko w przebieg liturgii, ale także w tworzenie historii i tożsamości parafii. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę miłości, pokoju i współpracy na każdej płaszczyźnie życia. - Dziś w Ewangelii słyszymy: "Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali" (J 15,16-17). Pan Bóg obdarzył was talentami, którymi służycie nie tylko gminie, ale także parafii. I w zespole potrzebne są miłość, pokój, jedność, współpraca, bo gdyby tego nie było, każdy śpiewałby sobie jak chce, a wy potraficie śpiewać, tańczyć, grać razem. Tworząc w ten sposób także wspólnotę - tę zespołową, ale też gminną, parafialną - mówił ks. Witold. - Życzę wam, by Matka Miłosierdzia wypraszała potrzebne łaski nie tylko dla całego zespołu, ale dla każdego, kto go tworzy - dodał ksiądz proboszcz.
W uroczystości udział wzięli także wójt gminy Słupia Mirosław Matulski oraz przewodniczący Rady Gminy Marek Pięcek, którzy od lat wspierają działania zespołu.
Poświęconą chorągiew członkowie zespołu obiecali nosić z dumą i radością podczas każdej procesji parafialnej. Najbliższa odbędzie się w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.