Dumni ze swojego krewniaka, wspominający, dziękujący i rozmodleni - wierni parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach upamiętnili 25. rocznicę beatyfikacji Franciszka Drzewieckiego.
Franciszek Drzewiecki urodził się 26 lutego 1908 r. w Zdunach-Wsi. Właśnie w tym miejscu w niedzielę 16 czerwca rozpoczęły się uroczystości 25. rocznicy jego beatyfikacji.
Przewodził im bp Wojciech Osial, który - wraz z proboszczem parafii w Zdunach ks. Ireneuszem Cieślakiem, księżmi orionistami, przedstawicielami rady parafialnej, gminy, starostwa, ruchów orionistycznych oraz dyrekcji szkoły w Nowych Zdunach - poświęcił pomnik poświęcony pamięci ks. Drzewieckiego.
Księżak, będący w zakonie orionistów, przez lata posługiwał we Włocławku, gdzie w listopadzie 1939 r. został aresztowany wraz z 43 innymi kapłanami. Wśród nich był m.in. bp Michał Kozal. W 1940 r. zrezygnował z możliwości zwolnienia z obozu nazistowskiego i 15 grudnia 1940 r. trafił do obozu Dachau, jako numer 22666.
Dostał się do pracy na plantacji ziół. Z powodu silnych odmrożeń kończyn, z niedożywienia i ciężkiej pracy fizycznej jego organizm doprowadzony został do stanu głębokiego wycieńczenia. Zły stan zdrowia był przyczyną wywiezienia go 10 sierpnia 1942 r. do zamku Hartheim w pobliżu Linzu, gdzie został zagazowany.
Jego historię wierni parafii i gminy znają bardzo dobrze. Przez lata była opowiadana we wsi jako bohaterski przykład miłości i odpowiedzialności za służbę drugiemu człowiekowi.
W kościele parafialnym w Zdunach odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna, w której pamiętano o 108 błogosławionych męczennikach polskich z II wojny światowej. Nabożeństwo zgromadziło licznych parafian oraz gości, którzy modlili się i dziękowali za życie i męczeństwo błogosławionego oraz innych męczenników, wśród których znajdują się 3 biskupi, 51 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.
Wspominając beatyfikację, której w 1999 r. dokonał Jan Paweł II, Gminna Biblioteka Publiczna i Dom Kultury w Zdunach zorganizowały konkurs plastyczny. W przygotowanie prac zaangażowało się wiele dzieci i młodzieży. Laureaci zostali nagrodzeni po Eucharystii.
Po niej też przygotowano poczęstunek i występy zespołów ludowych, by indywidualnie wspominać ks. Drzewieckiego, ale i jego beatyfikację, w której udział wzięło wielu wiernych z diecezji łowickiej.