Nadanie patrona kaplicy szpitalnej w Nowym Mieście nad Pilicą

Kaplica szpitala w Nowym Mieście otrzymała Patrona - św. Brata Alberta Chmielowskiego. Eucharystii przewodniczył bp senior Andrzej F. Dziuba.

Gdy stan zdrowia pacjentów na to nie pozwala, w kaplicach szpitalnych, w ich intencjach czuwają na modlitwie ich najbliżsi. Codziennie, w każdej godzinie, ktoś odwiedza duchową przestrzeń w miejscu, gdzie często trudno o poczucie głębszej duchowości. 

Niemal przy każdym łóżku znajdują się krzyże lub obrazki świętych, a sami pacjenci przyznają, że wielokrotnie przed zabiegami, operacjami przyzywają wstawiennictwa Matki Bożej, świętych i Ducha Świętego.

Kaplica w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą jest przestrzenią modlitwy za pacjentów, personel szpitala i lekarzy. Od teraz ma też patrona – św. Brata Alberta Chmielowskiego. 

Uroczystości wprowadzenia relikwii świętego patrona przewodniczył bp Dziuba. W homilii podkreślił znaczenie służby drugiemu człowiekowi w obliczu bólu, cierpienia i szukania nadziei.

– Człowieka zaczyna postrzegać się przez to, co jest zewnętrzne. Przez słabości, lęk, przez to, co posiada. Świat lubi tak weryfikować ludzi. Liczymy przydatność, wkład do życia społecznego. Prorok Izajasz przestrzega przed tym, mówiąc: dziel chleb z głodnym, wprowadź do domu tułaczy. To wielkie wołanie o szacunek do drugiego człowieka, do jego godności, zwłaszcza w czasie choroby, niedołężności, powracania do zdrowia – mówił bp Dziuba.

Patron czuwać będzie nie tylko nad pacjentami, ale także nad personelem, który głęboko bierze do serca słowa, by być dobrym jak chleb.

Przypominać o tym będą relikwie, umieszczone w relikwiarzu, mającym kształt dłoni trzymającej bochenek chleba.   Przypominać o tym będą relikwie, umieszczone w relikwiarzu, mającym kształt dłoni trzymającej bochenek chleba.
Honorat.pl

W uroczystości udział wzięli dziekan ks. Mariusz Zembrzuski i o. gwardian Krzysztof Lewandowski.

Władze samorządowe reprezentowali Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Fiks, burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą Barbara Gąsiorowska oraz sekretarz gminy Iwona Kieszek. W uroczystości udział wzięli pacjenci i pracownicy szpitala.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..