Przyjaźń polsko-francuska na kolejne dekady

W tym roku przypada 30. rocznica współpracy polsko-francuskiej między Skierniewicami a Châtelaillon-Plage. Francuzi zaprosili kilkudziesięcioosobową delegację, która zacieśniła więzy przyjaźni na kolejne lata.

Zawarta w 1994 r. umowa między Skierniewicami a Châtelaillon-Plage nie istnieje tylko na papierze. Od 30 lat Polacy i Francuzi z miast partnerskich nawiązali wiele relacji, od partnerskich – mówiąc o samorządach, przez przyjacielskie, aż po te, które zaprowadziły ich przed ołtarz.

Przełom czerwca i lipca był czasem, w którym blisko 100-osobowa delegacja ze Skierniewic wyjechała do miasta partnerskiego we Francji, by celebrować jubileusz współpracy. Ta przybrała różne kształty.

Od lat m.in. uczniowie ZS 3 w Skierniewicach – tzw. Ekonomika biorą udział w olimpiadzie wiedzy o Francji, gdzie nagrodą jest pobyt u rodzin w zaprzyjaźnionym mieście. Tegoroczna edycja zobowiązywała także do udziału w barwnych paradach, które przeszły ulicami Châtelaillon-Plage nocą i w środku dnia, by na różne sposoby podziwiać bogactwo przyjaciół.

Do Polaków dołączyli także Szwajcarzy i Anglicy, którzy również podpisali akty współpracy z miastami w ich krajach. Wymiana kulturowa, gospodarcza i informacyjna od 30 lat doskonale sprawdza się i przyszłość też pisana jest w barwach biało-czerwonych i tych, gdzie pojawia się także granatowy kolor.

Podczas wizyty odnowiono akt zbratania Skierniewic i Châtelaillon-Plage. Dokument w imieniu prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka podpisała sekretarz miasta Edyta Cieślak. Obecni w delegacji m.in. radni, przedstawiciele stowarzyszeń, jednostek kultury, klubów sportowych, seniora i Miejska Orkiestra Dęta czas we Francji spędzali intensywnie, nie tylko na promowaniu regionu, ale i rozmowach, w których bariera językowa znikała.

– Muzyka, taniec, rękodzieło i kuchnia – do tego nie trzeba słów więc doskonale sobie radziliśmy, wspólnie grając polskie i francuskie utwory, ucząc się swoich tańców, pokazując obchody naszych świąt i smakując potrawy z naszych domów. Wspaniały czas nawiązywania relacji, które będą trwać przez kolejne lata – mówi Janina Rogozińska, delegatka ze Skierniewic.

Przez 30 lat tym, którzy zawierali umowę i przecierali szlaki do wieloletniej współpracy, udało się podtrzymać relacje i często powracają oni w zagraniczne strony, by celebrować święta miast, spędzać razem wakacje czy wymieniać się doświadczeniami. Rewizytę Francuzi złożą w Skierniewicach już we wrześniu podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..