Pamięć o Legionistach w Łęczycy

W Łęczycy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która upamiętnia żołnierzy 2 Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Żołnierze ci w październiku 1914 r. bronili miasta przed wojskami rosyjskimi, walcząc w rejonie Łęczycy i powiatu łęczyckiego.

Uroczystość zorganizowana z okazji 110. rocznicy „Wymarszu i walk Legionów Polskich oraz działalności instytucji legionowych w regionie łódzkim w 1914 roku” miała miejsce na pl. Tadeusza Kościuszki, w pobliżu dawnego Hotelu Polskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, w tym burmistrz Łęczycy Paweł Kulesza, zastępca burmistrza Wojciech Czaplij oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Domagała. Fundatorami tablicy są Beata i Przemysław Żmudowscy, a organizatorem uroczystości – Starostwo Powiatowe w Łęczycy.

Tablica upamiętnia jedną z ważniejszych bitew I wojny światowej, która miała miejsce na ziemiach łęczyckich. 26 października 1914 roku, po zaciętych walkach, żołnierze 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich, walczący po stronie Austro-Węgier pod dowództwem gen. Mieczysława Norwida-Neugebauera, zdobyli Łęczycę. Miasto było bronione przez polskich legionistów przed wojskami rosyjskimi do 29 października. Następnie, po krótkotrwałej utracie kontroli, Łęczycę ponownie zajęły wojska państw centralnych 16 listopada, po uprzednim ostrzale artylerii niemieckiej. Miasto pozostawało pod kontrolą Niemiec aż do listopada 1918 roku.

Tablica pamiątkowa stanowi hołd dla bohaterów walki o niepodległość, którzy walczyli z oddziałami rosyjskimi w 1914 roku, a także przypomnienie o ważnej roli Legionów Polskich w historii regionu łódzkiego i kraju.

Pamięć o Legionistach w Łęczycy
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..