W tysięczną rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego – w świątyni pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie uroczyście umieszczono monumentalne dzieło autorstwa Maksymiliana Biskupskiego: „Krzyż Świętych Męczenników Polskich do Zmartwychwstania Narodu”.
Instalacja wkomponowana w grób Pański zapoczątkowała ogólnopolską wędrówkę Krzyża, mającą na celu upamiętnienie tysiącletniej chrześcijańskiej tożsamości Polski oraz duchowej ciągłości pokoleń.
Wieczorna uroczystość wywyższenia Krzyża miała szczególnie podniosły charakter. O godzinie 19:00 przy Grobie Pańskim w mszczonowskiej farze wystawiono Krzyż, któremu towarzyszyły warty honorowe oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym samym czasie, przed kościołem, odbył się briefing prasowy z udziałem twórcy dzieła Maksymiliana Biskupskiego, zastępcy burmistrza Mszczonowa Barbary Galicz, a także przedstawicieli samorządu i parafii.
Krzyż – zwieńczony Koroną Pierwszego Króla Polski, podtrzymywaną przez dłonie św. Jana Pawła II – jest głęboko symboliczny. Dłonie Polskich Męczenników, układające się w znak męki i zwycięstwa, niosą przesłanie błogosławieństwa, jedności i odrodzenia Ojczyzny. Dzieło to stanowi swoiste wołanie o duchowe zmartwychwstanie Narodu i powrót do jego chrześcijańskich korzeni.
Uroczystości w Mszczonowie trwały do Wielkiej Soboty, 19 kwietnia, obejmując całodzienne czuwanie mieszkańców oraz obecność wart honorowych przy Grobie Pańskim i Krzyżu.
Poświęcenie Korony Bolesława Chrobrego, wieńczącej Krzyż, odbędzie się 28 kwietnia 2025 roku podczas uroczystej Mszy Tysiąclecia w Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Organizatorem wydarzenia w Mszczonowie był Urząd Miasta, a uroczystości odbyły się pod patronatem Burmistrza Łukasza Koperskiego.
Autor Krzyża, Maksymilian Biskupski, to wybitny polski rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, opozycjonista w czasach PRL, znany z dzieł o silnym ładunku patriotycznym i martyrologicznym. W jego dorobku znajdują się m.in.: "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” (Warszawa, 1995),, „Pomnik Papieża Jana Pawła II” (Wadowice, 2006), „Chrystus Katyński” (Katedra Polowa WP, Warszawa, 2008),, „Epitafium Żołnierzy Wyklętych” (Warszawa, 2022),,„Cristo de la Reconciliación” (Puerto de la Cruz, Hiszpania, 2019).
Twórca jest także malarzem i poetą. Jego dzieła – głęboko zakorzenione w historii i duchowości narodu – przemawiają do serc, przypominając o wartościach, które budują polską tożsamość.