Patriotycznie w klimacie starego kina

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 11.11.2012 16:30

Złożenie kwiatów, Msza za Ojczyznę, Bieg Niepodległości, projekcja „Pana Tadeusza” i koncert muzyki poważnej - to niektóre punkty punkty obchodów 11 listopada w Skierniewicach.

Obchody Święta Niepodległości w Skierniewicach Obchody Święta Niepodległości w Skierniewicach
Agnieszka Napiórkowska/GN

Miejskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy Kościele Garnizonowym w Skierniewicach przez parlamentarzystów, władze miejskie i samorządowe, organizacje kombatanckie oraz mieszkańców miasta. Następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, o oprawę której zadbał Chór Amabile i zespół Ustronie. Na zakończenie Eucharystii odbył się koncert pieśni patriotycznych. Po wyjściu z kościoła na przybyłych czekała gorąca grochówka.

Po raz dwudziesty w mieście odbył się także Skierniewicki Bieg Niepodległościowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza młodszych mieszkańców.

W związku z obchodami 11 listopada w kinoteatrze Polonez został wyświetlony przedwojenny film „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, którego premiera miała miejsce 9 listopada 1928 roku w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas obejrzeli go m.in. prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po II wojnie światowej film ocalał jedynie we fragmentach. Wszystkie jego zachowane części, pochodzące z różnych kopii, zostały zmontowane w całość i poddane obróbce cyfrowej.  Warto dodać, że 42-minutowy fragment został uzupełniony także o sceny nieznane powojennej publiczności.

O godz. 16.30 w Kościele Garnizonowym zaplanowano także koncert Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, która w ramach Skierniewickiej Jesieni Muzycznej wykona utwory Henryka Czyża, Henryka Mikołaja Góreckiego i Antoniego Vivaldiego.

Hołd poległym oddali posłowie, urzędnicy, kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta   Hołd poległym oddali posłowie, urzędnicy, kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta
Agnieszka Napiórkowska/GN
Wieńce i kwiaty złożono pod Pomnikiem Niepodległości przy kościele garnizonowym   Wieńce i kwiaty złożono pod Pomnikiem Niepodległości przy kościele garnizonowym
Agnieszka Napiórkowska/GN
W uroczystości uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne   W uroczystości uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne
Agnieszka Napiórkowska/GN
Na zakończenie Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych   Na zakończenie Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych
Agnieszka Napiórkowska/GN