Ser pod lupą

PS

publikacja 22.11.2012 22:30

Uczniowie z Łowicza w ramach realizowanego przez szkołę projektu Comenius wyjechali do Włoch.

Zwiedzanie Fabryki Latteria Soresina, producenta serów grana padano Zwiedzanie Fabryki Latteria Soresina, producenta serów grana padano
Uczniowie i opiekunowie z Francji, Grecji, Polski i Portugalii
Edyta Kłak

Pięć uczennic i trzy nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu przebywało na pierwszym z pięciu wyjazdów zagranicznych w ramach realizowanego przez szkołę Wielostronnego Projektu Partnerskiego Comenius dla szkół kształcących w kierunkach żywieniowych. W wyjeździe wzięły udział: Wioleta Redek z klasy IV Technikum Technologii Żywności, Marzena Kukieła z kl. IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Joanna Suder, Aleksandra Mądra z klasy III Technikum Technologii Żywności oraz  Sylwia Kunecka z klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Uczennicami podczas wyjazdu opiekowały się: Edyta Kłak – nauczycielka technologii żywności, Ilona Kosiorek – nauczycielka informatycznych przedmiotów zawodowych oraz Anna Tomczak – nauczycielka języka angielskiego. Podczas wizyty u włoskich partnerów w szkołach w Pandino i Cremonie, oprócz przedstawicieli szkoły na Blichu, obecne były drużyny z Francji, Grecji, Turcji i Portugalii oraz Włosi jako gospodarze.

Głównym celem wyprawy do Mediolanu, Pandino i Cremony było porównanie procesu technologicznego produkcji sera podpuszczkowego w krajach partnerskich, rozwinięcie słownictwa zawodowego oraz kompetencji językowych z języka angielskiego. Delegacje krajów partnerskich zostały ciepło przyjęte przez władze miast, kuratorium oświaty, władze szkolne i młodzież włoską.

Program wizyty był bardzo napięty, dzięki czemu młodzież zobaczyła wiele ciekawych miejsc i zakładów produkcyjnych. Była w fabrykach produkcji serów: mozzarella, ricotta, mascarpone i grana padano. Ponadto zwiedziła zakład produkcyjny Danone oraz fabrykę słodyczy Sperlari. Miała również okazję obejrzeć wszystkie etapy produkcji sera podpuszczkowego w pracowni szkolnej. Umożliwiło to młodzieży poznanie różnic i podobieństw w procesie technologicznym produkcji sera w poszczególnych krajach europejskich. Odbyła również wizytę w nowoczesnym gospodarstwie specjalizującym się w hodowli krów i pozyskiwaniu mleka.

Strona włoska urozmaiciła dodatkowo program poprzez zwiedzanie miejscowych zabytków, muzeów i manufaktury produkcji skrzypiec, z których słynie Cremona. Zwiedzano: Gradellę, jedną z najładniejszych tradycyjnych wsi włoskich, zamek Visconi w Pandino, pałac Stanga w Cremonie, w którym znajduje się oddział uniwersytetu i w którym przebywał Napoleon Bonaparte. Młodzież wysłuchała wykładu na temat ręcznej produkcji skrzypiec oraz koncertu artysty włoskiego na XVII-wiecznych skrzypcach, wykonanych przez Stradivariusa.

Młodzież z każdego kraju przedstawiała opracowane przez siebie prezentacje dotyczące produkcji sera podpuszczkowego, systemu edukacji, kraju, miasta i szkoły. Prezentacje były w języku angielskim i zostały nagrodzone gromkimi brawami. 

Młodzież mieszkała u rodzin włoskich, co pozwoliło na doskonalenie języka angielskiego, poznanie sposobu życia mieszkańców i nawiązanie nowych przyjaźni.

Następny wyjazd odbędzie się w marcu 2013 r. do Turcji, gdzie uczestnicy będą mogli porównać podobieństwa i różnice w produkcji chleba.