Życie na pustyni laicyzmu

Marcin Kowalik

publikacja 10.12.2012 23:28

W uroczystość swojej Patronki Niepokalanej NMP w Skierniewicach odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia oazy łowickiej.

O oazie diecezji łowickiej opowiada Magadalena Świątkowska O oazie diecezji łowickiej opowiada Magadalena Świątkowska
Marcin Kowalik/GN

Do sali gimnastycznej skierniewickiego gimnazjum przy ul. Kilińskiego przybyli księża i osoby świeckie związani z oazą łowicką. Mimo że, formalnie był to dzień Diecezjalnej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu, w spotkaniu wzięły udział osoby, które chciały także powspominać czas swojej młodości spędzony we wspólnotach oazowych. Część z nich po założeniu rodziny udziela się teraz w Domowym Kościele. Gościem jubileuszu był ks. Adam Wodarczyk, który przybliżył zebranym postać założyciela Ruchu ks. Franciszka Blachnickiego.

 

 

Podczas spotkania wspominano ks. Bogusława Giertugę, pierwszego nieformalnego moderatora diecezjalnego   Podczas spotkania wspominano ks. Bogusława Giertugę, pierwszego nieformalnego moderatora diecezjalnego
Marcin Kowalik/GN
Z wielkim sentymentem przedstawiono osobę ks. Bogusława Giertugi, pierwszego nieformalnego moderatora diecezji łowickiej.  "Wujaszek" ks. Stanisław Dusiło opowiedział szczegółowo o historii ruchu oazowego na terenie diecezji łowickiej, która została wyodrębniona głównie z obszaru archidiecezji warszawskiej. W swoim wystąpieniu nie pominął Domaniewic, które były i są ważnym ośrodkiem ruchu oazowego. Z humorem początki Ruchu w czasach PRL-u przedstawił ks. Tomasz Bojanowski. Pierwszy oficjalnie wybrany moderator diecezjalny opowiadał o pociągach zwanych "rzeźnią", którymi młodzież udawała się na rekolekcje formacyjne. We wszystkich wagonach panował trudny do opisania ścisk, a jedyne miejsce siedzące w takim pociągu znajdowało się w toalecie.

Moderator diecezjalny ks. Grzegorz Gołąb   Moderator diecezjalny ks. Grzegorz Gołąb
Marcin Kowalik/GN
Kulminacyjnym punktem sobotnich obchodów jubileuszu Ruchu była Msza św. odprawiana w Godzinę Łaski, która - według objawień maryjnych w Montechiari - rozpoczyna się 8 grudnia w samo południe. Celebrujący Mszę bp senior Alojzy Orszulik przyrównał Ruch Światło-Życie do oazy życia na świecie pełnym laicyzmu. – Ten światopogląd przeminie, tak jak przeminęły komunizm i faszyzm – mówił bp A. Orszulik. Jubileusz obfitował w świadectwa członków wspólnoty oazowej. – Ilekroć jestem w swojej rodzinnej parafii widzę, że wciąż w otoczeniu kościoła rośnie sosna, pod którą odbywały się spotkania oazowe. Pierwszy raz czytałem tam Pismo Święte i pierwszy raz, ktoś mi je objaśniał – mówił podczas Eucharystii moderator diecezjalny ks. Grzegorz Gołąb.