Chrystusowiec w Cielądzu

Marcin Kowalik

publikacja 21.03.2013 17:29

Wierni parafii pw. Świętej Trójcy w Cielądzu uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, głoszonych przez bp. Stanisława Stefanka.

Bp Stanisław Stefanek błogosławi parafian z Cielądza Bp Stanisław Stefanek błogosławi parafian z Cielądza
Archiwum parafii w Cielądzu

Z inicjatywy proboszcza o. Dariusza W. Andrzejewskiego do Cielądza zawitał wybitny kaznodzieja, chrystusowiec bp Stanisław Stefanek. Jego kazania, w których broni życia i rodziny, a także z miłością odnosi się do Kościoła i ojczyzny, dały podstawę do nazwania go "współczesnym Piotrem Skargą". Przekonali się o tym wierni z Cielądza, którzy uczestniczyli 17‒19 marca w rekolekcjach głoszonych przez bp. Stefanka. Koncentrowały się one wokół tematu "Wiara sercem przyjęta, ustami wyznana".

W Cielądzu niedaleko Rawy Mazowieckiej mieści się dom zakonny Zgromadzenia Ducha Świętego. Duchacze od ponad 40 lat sprawują posługę w miejscowej parafii, liczącej ok. 2500 osób. Historia samej parafii sięga co najmniej roku 1428, kiedy toczył się proces przed sądem biskupim w Poznaniu. W zapiskach sądowych istnieje informacja, że za sprzyjanie husytom sądzono Rosława... plebana z Cielądza.

Bp S. Stefanek to niejedyny dostojnik Kościoła, który bywał w niedalekiej przeszłości w Cielądzu. Miejscową parafię chętnie odwiedzał ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Ubiegłoroczną procesję Bożego Ciała prowadził bp Louis Dicaire z Montrealu w Kanadzie, a Sumie odpustowej przewodniczył bp Teofil Wilski z Kalisza, jeden z najwybitniejszych polskich teologów. Msze św. w kościele parafialnym sprawowali bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski oraz bp Bogdan Wojtuś z Gniezna.

Ostatnio widać wyraźne ożywienie życia religijnego w parafii. Rok temu po raz pierwszy ulicami Cielądza przeszła Droga Krzyżowa.  Druga planowana jest na piątek 22 marca.