36 lat wspomnień

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 05.09.2013 01:41

W tym roku po raz 36. odbędzie się Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Od lat atrakcją święta są wystawy i prezentacje różnych odmian owoców i warzyw Od lat atrakcją święta są wystawy i prezentacje różnych odmian owoców i warzyw
Agnieszka Napiórkowska /GN

Od ponad 30 lat we wrześniu organizowane jest Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Ta dwudniowa impreza o charakterze naukowo-kulturalno-handlowym od lat ściąga do miasta tłumy ludzi nie tylko z całej Polski, ale także ze świata. W tym roku święto odbędzie się 15 i 16 września. Podobnie, jak w latach ubiegłych, nie zabraknie na nim pachnących wystaw, prelekcji, pokazów. Jak zwykle, przybyli do miasta ogrodnicy, działkowcy będą mogli od pracowników Instytutu Ogrodnictwa zasięgnąć fachowych porad, a także zapoznać się z nowymi odmianami, interesującymi ich nowościami, środkami ochrony roślin. Podczas święta nie zabraknie także wielu imprez kulturalno-rozrywkowych. Tak, jak w latach ubiegłych na niebie pojawią się także kwiaty malowane przez sztuczne ognie.

W ciągu 36 lat skierniewickie święto - mimo, że wciąż się zmieniało i nieustannie rozrastało - cieszyło się ogromną popularnością. Na jego progu warto przyjrzeć się jego historii.

Pierwsze święto miało miejsce  24 i 25 września 1977 r. W jego programie znalazły się liczne konkursy, m.in. na najbardziej okazałe owoce i warzywa, na najpiękniejszy bukiet kwiatów i najładniejszą dekorację samochodu biorącego udział w paradzie. Już wówczas imprezie towarzyszyły występy ludowych zespołów, a także prezentacje gmin i okolicznych miast. Przez dwa dni odbywały się także spotkania naukowe, popularnonaukowe i instruktażowe, głównie dla osób związanych z produkcją ogrodniczą. Rok później w barwnym corso wzięły udział także szkoły, które przed jury prezentowały przygotowane przez siebie totem, stroje i układy taneczne.

W 1979 roku święto zostało wpisane do kalendarza imprez ogólnopolskich. W 36-letniej historii miasta zdarzało się, że święta nie organizowano, a innym razem ograniczało się ono do imprezy komercyjnej, podczas której mieszkańcy mogli kupić warzywa na zimę. Były też i lata, które szczególnie zapadły w pamięć mieszkańcom. I tak w 1985 roku największymi atutami święta były bogaty program artystyczny i... możliwość kupienia na straganach nasion patisona. Rok później radiowa Trójka, transmitując obchody święta w Skierniewicach, żegnała lato. Był to również szczególnie trudny rok pod względem handlowym, gdyż wystawionych warzyw i produktów nie sprzedawano. W roku zaś 1987 w święcie uczestniczyła Miss Polonia 1987 Monika Nowosadko. O dużej pompie można mówić, wspominając rok 1994 r., kiedy na otwarciu święta pojawił się helikopter, z którego wyrzucono tysiące kolorowych astrów i aksamitek. Za nimi ze śmigłowca wyskoczyło dwóch skoczków na kolorowych spadochronach. Atrakcją okazały się występy Stanisława Sojki, Trzeciego Oddechu Kaczuchy, kabaretu „Polskie Zoo”. Megadyskoteka była prowadzona przez Marka Sierockiego. Później miasto przeżyło najazd kandydatów na prezydenta RP.

Z roku na rok święto rozrastało się i poszerzało stałe punkty programu. W 1998 r. po raz pierwszy zorganizowano targi ogrodnicze. W kolejnych latach w programie święta pojawiały się konkursy Kwiat Skierniewic i na "Skierlotkę". Miały też miejsce Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu o Puchar Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Stałym elementem święta zaczęły być pokazy sztucznych ogni.