Gra papieska nie tylko dla dzieci

Monika Augustyniak

publikacja 13.10.2013 22:30

Skauci Europy poprzez grę terenową uczyli najmłodszych historii życia Jana Pawła II i przekonywali, że świętość leży w zasięgu ręki.

W Dniu Papieskim Skauci Europy przez zabawę przybliżali sylewtkę Jana Pawła II W Dniu Papieskim Skauci Europy przez zabawę przybliżali sylewtkę Jana Pawła II
Monika Augustyniak /GN

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, a także VI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej skierniewiccy Skauci Europy zorganizowali bieg papieski. Parędziesięciu kilku- i kilkunastolatków wraz z rodzicami przy okazji dobrej zabawy na ulicach miasta rozwiązywało zadania dotyczące życia papieża Polaka. Na kolejnych punktach stały postacie związane z historią Karola Wojtyły, które, opowiadając młodym ludziom o konkretnym wydarzeniu z jego życia, pomagały drużynom rozwiązać krzyżówkę. Na posterunkach czekały też dodatkowe zadania, takie, jak: przekazanie hasła przez telefon z kubeczków plastikowych i sznurka, zrobienie różańca z kasztanów czy szyszek, odśpiewanie "Barki", znalezienie konkretnego fragmentu z Pisma Świętego i inne. I choć "Bieg papieski" w rzeczywistości przechodziło się żwawym krokiem, niektórych uczestników nie można było powstrzymać od biegania. Zadowoleni byli zarówno dzieci, jak i rodzice.

– Moje pociechy kolejny raz biorą udział w grze papieskiej – opowiada Krystyna Filip. – Przyznam szczerze, że nawet ja nie znałam odpowiedzi na wszystkie pytania, tym bardziej uważam zabawę za udaną i kształcącą.

Bieg miał przybliżyć najmłodszym osobę Jana Pawła II. – Myślę, że dzieci nie mają dużych szans na to, by dobrze poznać naszego papieża – mówi Kamil Zwierz, drużynowy. – W szkole mówi się o nim mało, w wielu domach również. Zależy nam szczególnie na tym, by pokazać dzieciom, że Jan Paweł II był zwykłym człowiekiem z pasjami i słabościami. Lubił kajaki, góry, narty, tak, jak wielu z nas. Tym bardziej jego życie świadczy o tym, że świętość leży w zasięgu ręki, także i naszej. Niech dzieci, bawiąc się, uczą się tej prawdy – przekonuje pan Kamil.

Założenie się udało, bo dzieci bawiły się świetnie, większość z nich podczas gry poznało odpowiedzi na wiele pytań, rodzice stwierdzili, że i oni czegoś się nauczyli, a harcerze doszli do wniosku, że przygotowanie zabawy pomogło im uporządkować wiedzę o papieżu Polaku. I tylko 12-letni Jasiek Napiórkowski, laureat Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, skwitował z uśmiechem, że zabawa była rewelacyjna, ale pytania zbyt proste. Marzeniem organizatorów jest to, aby w przyszłym roku więcej osób mogło pochwalić się taką znajomością życiorysu błogosławionego papieża Polaka, który niebawem będzie wpisany w poczet świętych.