Strach nie ma przyszłości

aug

publikacja 24.01.2014 12:03

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji odbywają się Msze św. i nabożeństwa w tej intencji.

Modlitwom o jedność chrześcijan przewodniczył ks. Andrzej Luter, doktor teologii ekumenicznej Modlitwom o jedność chrześcijan przewodniczył ks. Andrzej Luter, doktor teologii ekumenicznej
Monika Augustyniak /GN

Modlitwom przewodniczy ks. Andrzej Luter, doktor teologii ekumenicznej. Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zdanie z listu św. Pawła: „Czy Chrystus jest podzielony?”.

– To prowokujące pytanie powinno skłaniać nas do refleksji nad sobą, nad naszymi wspólnotami, rodzinami, nad naszym Kościołem – mówił podczas homilii w Skierniewicach ks. Andrzej. – Często nie dorastamy do wymogów Ewangelii, lubimy mieć wrogów. I wydaje nam się, że wtedy nasze duszpasterstwo dobrze funkcjonuje. Ale duszpasterstwo strachu i lęku nie ma przyszłości i nie ma nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, który był absolutną jednością. Dlatego jedyną drogą do jedności jest życie zgodne z Ewangelią – nauczał.

Podczas Eucharystii wierni usłyszeli także o potrzebie stawiania Jezusa w centrum swojego życia, jak i o nauczaniu papieży Franciszka i bł. Jana Pawła II, którzy ekumenizm rozumieli jako imperatyw życia chrześcijańskiego. W tym roku mija 51. rocznica dialogu między Kościołami chrześcijańskimi i z tej okazji Kościół rzymskokatolicki i luterański wydały wspólny tekst „Od konfliktu do komunii”, ukazujący historyczne i duchowe relacje obu kościołów.

Msze św. w intencji jedności chrześcijan odbyły się 19 stycznia w Nieborowie, 21 stycznia w Słubicach, 23 stycznia w Skierniewicach, a na zakończenie tegorocznego Tygodnia zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne z udziałem diakon Haliny Radacz w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie.