Strzeże go guzik gwardzisty

Marcin Kowalik

publikacja 07.04.2014 14:00

Jednym z eksponatów Muzeum Guzików w Łowiczu jest guzik Jana Pawła II.

Guzik Jana Pawła II ze zbiorów Muzeum Guzików w Łowiczu Guzik Jana Pawła II ze zbiorów Muzeum Guzików w Łowiczu
Michał Sierszak

Kustosz muzeum Jacek Rutkowski zdradza, że zdobycie go nie było łatwe. Nie udało się, gdy Jan Paweł II odwiedził Łowicz w 1999 r. Sprawiły to różne okoliczności, w tym stan zdrowia ojca świętego. Dopiero później, poprzez zaprzyjaźnionego z muzeum ks. Mariana Rolę, który pełnił wówczas funkcję rektora Kolegium Papieskiego w Rzymie, papieżowi przedstawiono prośbę na piśmie. Po zapoznaniu się ze sprawą, polecił przesłać jeden ze swoich guzików do Łowicza.

Kontakt z Watykanem nie urwał się w momencie przekazania guzika. Muzeum otrzymało jeszcze, by mu asystował, guzik sekretarza papieskiego bp. Stanisława Dziwisza (obecnie kardynała, metropolity krakowskiego), a do tych dwóch dołączył także guzik sierżanta Andreasa Walpena, Szwajcara, który często za fotelem papieskim pełnił wartę. Teraz jego guzik pełni symboliczną wartę przy guziku papieskim.

Muzeum, które dotąd mieściło się w walizce, doczekało się w marcu stałej ekspozycji w Galerii Łowickiej. Wśród kilkuset guzików próżno jednak szukać tego z papieskiej sutanny. To relikwia i wraz z guzikami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana Wyszyńskiego rzadko wystawiany jest na widok publiczny. Najbliższą okazją do ich obejrzenia będzie czerwcowe Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach.

Jacek Rutkowski nie wyklucza, że w przyszłości papieski guzik będzie częściej udostępniany do oglądania   Jacek Rutkowski nie wyklucza, że w przyszłości papieski guzik będzie częściej udostępniany do oglądania
Stała ekspozycja Muzeum Guzików w Łowiczu
Marcin Kowalik /GN