Poetyckie wprowadzenie w Sochaczewie

mak

publikacja 27.04.2014 08:31

Sochaczew. Monodram poetycki, oparty na wierszach młodego Karola Wojtyły, rozpoczął modlitewne czuwanie przed kanonizacją papieży.

Maciej Gasiorek, aktor Teatru Rampa, recytował wiersze Karola Wojtyły Maciej Gasiorek, aktor Teatru Rampa, recytował wiersze Karola Wojtyły
Marcin Kowalik /GN

Wspólnie z władzami miasta, mieszkańcy Sochaczewa uczestniczyli w sobotni wieczór w modlitewnym czuwaniu przed kanonizacją papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Zgromadzili się w kościele parafii św. Wawrzyńca.

Wprowadzeniem w modlitwę różańcową był monodram poetycki: "Architektura wiary Karola Wojtyły - zanim zapukał do bram seminarium" w wykonaniu Macieja Gąsiorka, aktora Teatru Rampa.

Na monodram złożyły się fragmenty poematów "Logos", "Sonety" i "Magnificat" pochodzące z tomu "Renesansowy psałterz" (powstałe w latach 1938-1939) oraz pochodzące z "Pieśni o Bogu ukrytym" z 1944 r. strofy "Wybrzeża pełne ciszy".
 
Wypowiadanemu słowu towarzyszyła muzyka sakralna, utwory Jana Sebastiana Bacha, a także utwory z motywami ludowymi w wykonaniu Pawła Listwona, koncertmistrza organowego, do którego momentami dołączał się Maciej Gąsiorek, grając na flecie prostym drewnianym.
 
Odbył się również wspólny koncert Scholi Młodzieżowej Parafii św. Brata Alberta w Sochaczewie oraz Scholi Młodzieżowej „Emmanuel” parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.