Tryumf dobra w stylu breakdance

Marcin Kowalik

publikacja 29.04.2014 11:08

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu uczcili uznanie papieża Polaka za świętego.

Młodzież starała się uczcić kanonizację Jana Pwała II poprzez biało-żólte symbole Młodzież starała się uczcić kanonizację Jana Pwała II poprzez biało-żólte symbole
Marcin Kowalik /GN

W pierwszy dzień szkolny po kanonizacji Jana Pawła II młodzież przyszła na lekcje odświętnie ubrana. Uczniowie starali się również poprzez biało-żółte ozdoby i symbole papieskie zaakcentować szczególny wymiar tego dnia. Wraz z nauczycielami zgromadzili się na sali gimnastycznej, żeby na uroczystym apelu pod hasłem "Świętymi bądźcie" przypomnieć postać i przesłanie św. Jana Pawła II.

- Rozmawiałam z uczniami o papieżu na lekcjach religii, zaproponowałam taką formę uczczenia jego osoby. Młodzież chętnie przystała na moje propozycje, angażując się w organizację tej uroczystości - mówi katechetka Marta Borchard. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Furorę zrobiła cukiernia "Wadowickie Kremówki". W bibliotece szkolnej ustawiono stoły, które uginały się pod kawałkami pysznego ciasta, koniecznie z kremem. Za symboliczną opłatą, można było spróbować domowych wypieków. - Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup książek o tematyce religijnej do naszej biblioteki - mówi Ewa Więcek, nauczyciel bibliotekarz. Wraz z uczennicami 2e: Natalią Słodyczak, Kamilą Charążką, Gabrielą Grzejszczak, Darią Foks i Michaliną Grzyb czuwała, żeby ciasta starczyło dla wszystkich chętnych.

Pieśń "Oto jest dzień" w wykonaniu uczniów tej klasy wprowadziła wszystkich w atmosferę uroczystości na sali gimnastycznej. Prowadzący Julia Kucińska i Jakub Szkup przypomnieli postać Jana Pawła II oraz to, że droga do świętości nie jest łatwa, wymaga bowiem codziennej walki ze złem. Symbolicznie przedstawili to w inscenizacji tanecznej uczniowie 1a: Karolina Łysio, Aleksandra Nowogórska i Maciej Dąbrowski. - Nie mieliśmy gotowego scenariusza. Układ wymyśliliśmy w czasie prób - mówi Karolina, która wcieliła się w rolę anioła. - Stworzyliśmy go wspólnie z panią katechetką. Mnie od razu przypadła rola czarnego charakteru - dodaje Ola. Ostatecznie zło zostało pokonane. Symbolem tryumfu dobra był pokaz breakdance w wykonaniu Maćka.

W tle wyświetlany był film o Janie Pawle II, który przygotowali oraz czuwali nad nad nagłośnieniem Wojciech Dębski i Szymon Szaleniec.

Na uczniów czekał również kosz z wypisanymi na kartkach myślami Jana Pawła II. Pierwszą z nich wylosowała i odczytała przy wszystkich dyrektor szkoły Mirosława Walczak.

Najwięcej radości sprawiło wspólne wykonanie "Barki" do muzyki granej przez Julię Sieczkowską, Michała Zwolińskiego, Mateusza Jagiełłę i Antoniego Potockiego. Przybrało to postać rywalizacji. Poszczególne klasy starały się nie tylko jak najlepiej śpiewać, ale i wyróżnić poprzez papieskie symbole. Powiewały biało-żółte flagi i baloniki. Jedna z uczennic przyniosła nawet pamiątkową chustę swojej mamy ze spotkania z ojcem świętym podczas Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.

Zdaniem jury najlepiej zaprezentowała się klasa 3b. II miejsce przypadło 2e, a III - 1c. Wyróżnieni otrzymali szóstki z religii i pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy dodatkowo statuetki z papieżem ufundowane przez proboszcza parafii Świętego Ducha ks. Władysława Moczarskiego.

Uroczystość zakończyła modlitwa, którą poprowadził ks. Witold Panek.