Powrót błogosławionego ojca

nap

publikacja 12.05.2014 02:00

W starym kościele w Puszczy Mariańskiej 11 maja nastąpiła uroczysta elewacja relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego.

Po uroczystej Eucharystii do starego kościoła przeniesiono relikwie bł. o. Stanisława Papczyńskiego Po uroczystej Eucharystii do starego kościoła przeniesiono relikwie bł. o. Stanisława Papczyńskiego
Agnieszka Napiórkowska /GN

W Niedzielę Dobrego Pasterza, w tygodniu poprzedzającym 383. rocznicę urodzin bł. o. Paczyńskiego, po uroczystej Sumie nastąpiło procesyjne przeniesienie relikwii założyciela księży marianów do starego kościoła. Relikwie błogosławionego nieśli dorośli, dzieci, młodzież, a także osoby konsekrowane, wśród których był ks. Wacław Makoś, w latach 2002-2007 wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Stanisława. W drewnianym kościele, po krótkiej modlitwie, oddali cześć relikwiom przez ucałowanie. Eucharystii, jak i procesji przewodniczył proboszcz parafii i przełożony domu zakonnego ks. Krzysztof Piotr Wojcieszak.

Uroczystość zbiegła się z zakończeniem procesu diecezjalnego, potrzebnego do kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego - 30 kwietnia w Kurii Diecezjalnej ełckiej bp Jerzy Mazur zamknął proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną bł. o. Papczyńskiego. Sprawa dotyczyła osoby ciężko chorej, przebywającej na oddziale intensywnej terapii, której stan uznano za krytyczny. Rodzina z kilkoma przyjaciółmi rozpoczęła nowennę o zdrowie hospitalizowanej osoby za przyczyną bł. o. Stanisława. Stan chorej uległ poprawie jeszcze przed końcem nowenny. Wkrótce została ona przeniesiona z oddziału intensywnej terapii, a później opuściła szpital bez widocznych śladów przebytej choroby. W czasie ostatniej, publicznej sesji, 30 kwietnia, biskup Mazur uznał, że proces został przeprowadzony zgodnie z prawem kościelnym.  6 maja w Kongregacji ds. Świętych zostały złożone akta procesu kanonizacyjnego o. Papczyńskiego i rozpoczął się decydujący etap badania sprawy domniemanego cudu.

- Bardzo cieszę się, że w naszym kościele mamy relikwie bł. ojca Papczyńskiego - mówi pani Marianna. - Jego przyjście do tego miejsca przed wiekami zaowocowało powstaniem zakonu i wsi. Mam nadzieję, że i tym razem jego obecność będzie dla tej społeczności wielkim darem i łaską. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa w różnych potrzebach, od zdrowia zaczynając, a na świętości życia kończąc.

Bł. o. Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu. Po ukończeniu studiów w kolegiach pijarskich i jezuickich w 1654 r. wstąpił do zakonu pijarów.  W 1661 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Zasłynął jako wyjątkowy wychowawca, kierownik duchowy i autor dzieł z dziedziny duchowości. W 1673 r. założył pierwszy klasztor mariański w Puszczy Korabiewskiej, wokół którego powstała wieś Puszcza Mariańska. Był pierwszym zakonodawcą męskim w całym Kościele, który poświęcił swój zakon Niepokalanemu Poczęciu NMP dwa wieki przed ogłoszeniem tego dogmatu. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. W poczet błogosławionych został wpisany 16 września 2007 r.