Pożaru nie gasi się benzyną

mk

publikacja 19.06.2014 10:51

W Łowiczu prezydent Bronisław Komorowski zasadził kolejny "dąb wolności" i odniósł się do kryzysu polskiej państwowości. Po raz pierwszy przy współudziale strażaków z OSP.

Prezydent Komorowski zasadził w Łowiczu kolejny "dąb wolności" Prezydent Komorowski zasadził w Łowiczu kolejny "dąb wolności"
Marcin Kowalik /GN

"Dęby wolności" upamiętniają 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności w historycznych wyborach 4 czerwca 1989 roku. Do inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz  Lasów Państwowych przyłączyła się Ochotnicza Straż Pożarna. Ogólnopolska inauguracja miała miejsce w Łowiczu. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną oraz Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP.

Dęby sadzone są w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności. Ten łowicki rośnie przy pomniku Józefa Piłsudskiego. W 1918 r. w tym miejscu posadzono trzy "dęby niepodległości". Do dzisiaj przetrwał tylko jeden.

- Akcja sadzenia dębów ma nam uzmysłowić, że mamy się z czego cieszyć, bo 25-lecie odzyskania wolności jest radosną rocznicą. Z drugiej strony ma nam przypomnieć, że o wolność trzeba dbać. Trzeba ją pielęgnować, bo inaczej zamiera - mówił prezydent.

W swojej przemowie odniósł się do kryzysów polskiej państwowości. Można było odnieść wrażenie, że dotyczy to aktualnej sytuacji politycznej w kraju. - Czy te kryzysy potrafimy lepiej czy gorzej przeżywać, zależy od nas. Są wśród na strażacy. Doskonale wiedzą, że pożaru nie gasi się przez dolewanie benzyny do ognia. Pożary gasi się spokojnym działaniem opartym o fundamenty funkcjonowania państwa. Tym fundamentem są konstytucja i zasady demokracji - dodał.

W tej chwili w bazylice katedralnej w Łowiczu trwa Msza św. Uczestniczą w niej prezydent z żoną. Po niej wezmą udział w uroczystej procesji Bożego Ciała ulicami miasta.

Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną. Obok Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP   Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną. Obok Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP
Marcin Kowalik /GN