Umocnieni przez Maryję

Marcin Kowalik

publikacja 21.06.2014 23:54

I Diecezjalna Pielgrzymka Niewidomych, Niedowidzących oraz ich Przewodników miała miejsce w sanktuarium maryjnym w Głogowcu.

Bp Andrzej F. Dziuba przewodniczy Mszy św. w sanktuarim w Głogowcu Bp Andrzej F. Dziuba przewodniczy Mszy św. w sanktuarim w Głogowcu
I Diecezjalna Pielgrzymka Niewidomych, Niedowidzących oraz ich Przewodników
Marcin Kowalik /GN

W sobotę 21 czerwca przed oblicze Matki Bożej Głogowieckiej przybyło ponad 200 pielgrzymów z diecezji łowickiej związanych ze środowiskiem niewidomych. Z inicjatywą pielgrzymki wyszedł ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Intencją spotkania w Głogowcu było również dziękczynienie za kanonizacje papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, którzy wiele troski okazywali chorym i niepełnosprawnym.

Przybyłych powitał kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak przedstawiając historię tego miejsca. Przygotowując się duchowo do Mszy św. modlono się na Różańcu. Modlitwę poprowadził ks. Piotr Dominiak, diecezjalny duszpasterz niewidomych. Eucharystię poprzedziła konferencja o matce Elżbiecie Czackiej, założycielce Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która poświęciła ociemniałym swoje życie. Przedstawicielki zgromadzenia przyjechały do Głogowca. Wraz z siostrami przybył krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzejem Gałka.

Mszy św. przewodniczył bp Dziuba. - Chcę, żebyście pielgrzymując tu do Głogowca doświadczali wielowiekowego znaku obecności Matki Najświętszej i doznali także Jej czułej odpowiedzi. Chcę, żeby ta pielgrzymka umocniła przez Maryję naszą wiarę w Jezusa. Dlatego gromadzimy się wokół zawołania: "Wierzę w Syna Bożego". Zechciejmy polecać całe środowisko niewidomych, niedowidzących i wszystkich z nimi związanych opiece Matce Najświętszej - mówił biskup łowicki w homilii.

Tradycją pielgrzymek niewidomych są dary składane przy ołtarzu. W Głogowcu złożyli je członkowie kół terenowych Polskiego Związku Niewidomych z Kutna, Łowicza, Łęczycy, Głowna i Sochaczewa. Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki wraz biskupem i duszpasterzami spotkali się na agapie.

Na spotkaniu w Głogowcu ustalono, że przyszłoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych odbędzie się we wrześniu w Łowiczu.