Najmłodsza parafia z najmłodszym proboszczem

Monika Augustyniak

publikacja 29.06.2014 09:06

W Skierniewicach erygowano nową parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Andrzej F. Dziuba erygował nową parafię, której proboszczem ustanowił ks. Rafała Babickiego Podczas uroczystej Eucharystii bp Andrzej F. Dziuba erygował nową parafię, której proboszczem ustanowił ks. Rafała Babickiego
Monika Augustyniak /GN

28 czerwca na Widoku, przy ulicy Armii Krajowej 4 bp Andrzej F. Dziuba podczas uroczystej Eucharystii erygował najmłodszą, 167. parafię w diecezji. Na Mszę świętą przybyło kilkudziesięciu księży, w tym dziekani, proboszczowie i wikariusze sąsiednich parafii, a także setki wiernych. Uroczystość odbyła się w kaplicy przedszkola diecezjalnego, które swoją działalność rozpocznie we wrześniu tego roku. W kaplicy od 29 czerwca odbywać się będą Eucharystie i nabożeństwa. Nowa parafia, której proboszczem został ks. Rafał Babicki (najmłodszy proboszcz w diecezji), nie powstałaby bez ogromnego wsparcia ze strony skierniewickich księży dziekanów, ks. Jacka Berezińskiego i ks. Jana Pietrzaka, a także bez pomocy Leszka Trębskiego, prezydenta miasta Skierniewice.

– Nie jest przypadkiem, że w Skierniewicach tuż obok siebie znajdują się parafie, które odwołują się do dwóch serc – Najświętszego Serca Pana Jezusa i do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – mówił podczas homilii ksiądz biskup. – Co więcej, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie matką dla nowo powstałej parafii. Kościół od początku był wrażliwy na serce Maryi. To dzięki temu sercu, pod którym wzrastał Syn Boży, Chrystus stał się towarzyszem naszych życiowych dróg. Dlatego nie można oddzielać tych dwóch serc – mówił kaznodzieja.

Radości ze wstawiennictwa Niepokalanego Serca NMP nie ukrywali także licznie przybyli wierni. – Od lat jestem czcicielką Niepokalanego Serca Maryi i Najświętszego Serca Jezusa – opowiada pani Elżbieta z Widoku. – Jest we mnie ogromne pragnienie pracy nad sobą tak, by moje serce było tak czyste, jakim stworzył je Bóg. Moje starania i modlitwy zanoszę przez te dwa piękne serca Maryi i Jezusa – opowiada.

Ogromna radość, wzruszenie i dziękczynienie towarzyszyły wszystkim zebranym. Po uroczystej Mszy św. przyszedł czas na podziękowania, życzenia, a także śpiewy i oklaski. – Dzisiejsza Eucharystia to jedna wielka radość i wdzięczność Bogu za dar nowej parafii – mówi z entuzjazmem s. Anna Maria Pudełko ze zgromadzenia sióstr apostolinek, które od tego dnia podlegają pod nową parafię. – Po dzisiejszej Mszy św. widać, że będzie to bardzo energiczna, żywa, młoda nie tylko wiekiem, ale przede wszystkim duchem parafia, która będzie działać z ludźmi i dla ludzi. I oczywiście mamy zamiar zaangażować się w życie naszej nowej wspólnoty – zapewnia s. Anna Maria. Podobne zapewnienia można było usłyszeć od przedstawicieli władz miasta, szkół, lecz nade wszystko od wiernych, którzy mówili, że już dziś czuli się jak w domu.

Więcej o erygowaniu parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach w 27. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego”.