Stoi na stacji... amunicja

Monika Augustyniak

|

Gość Łowicki 34/2014

publikacja 21.08.2014 00:00

– Musimy tę jedność pielęgnować, bo nasza wspólna historia obliguje nas do tego – mówił biskup polowy wojska węgierskiego László Bíró.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył
László Bíró, biskup polowy wojska węgierskiego Mszy św. dziękczynnej przewodniczył
László Bíró, biskup polowy wojska węgierskiego
Monika Augustyniak /Foto Gość

W niemal wszystkich miastach naszej diecezji władze samorządowe wraz z mieszkańcami obchodzili rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pod pomnikami składane były kwiaty, odbywały się uroczyste Msze św. Wyjątkowego charakteru nabrały obchody w Skierniewicach. 12 sierpnia do kościoła garnizonowego zawitali niezwykli goście. Na zaproszenie Stowarzyszenia "Liberatis", oprócz biskupa polowego wojska węgierskiego, przybyli dyrektor Instytutu i Muzeum Wojskowości w Budapeszcie, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej Węgier, Ambasady Węgier w Polsce oraz ministerstw i rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zorganizowana przez stowarzyszenie upamiętniała wsparcie militarne udzielone narodowi polskiemu. 12 sierpnia 1920 r. z Węgier do Skierniewic dotarł transport 22 mln pocisków. Amunicja dotarła tuż przed rozpoczęciem Bitwy Warszawskiej i znacząco przyczyniła się do polskiego sukcesu. Ten mało znany epizod z wojny polsko-bolszewickiej stał się kluczowy w obronie Europy przed ideologią nadciągającą ze Wschodu. W latach 1919–1921 Węgrzy poprzez Rumunię dostarczyli do Polski prawie 100 mln pocisków, a amunicja, która dotarła do Skierniewic w połowie sierpnia 1920 r., stanowiła 20 proc. całej pomocy węgierskiej.


– Bardzo się cieszę, że mogę przewodniczyć tej dziękczynnej Mszy św. i będę dziękował Bogu za polski naród i naszą ponad 100-letnią przyjaźń. Módlmy się o naszą jedność w przyszłości – mówił podczas homilii bp László Bíró, który został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego – medalem Milito pro Christo.


Po dziękczynnej Eucharystii uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem przed dworcem PKP.


Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.