Przystań dla artystów

mk, mm

publikacja 23.09.2014 00:39

W Sannikach oficjalnie oddano do użytku Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina, w którego skład wchodzą XVIII-wieczny pałac i otaczający go 10-hektarowy park.

Spektakl "Chopin światłem malowany" Spektakl "Chopin światłem malowany"
Marcin Kowalik /Foto Gość

Zakończono w ten sposób realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską oraz budżet woj. mazowieckiego. Rewitalizacja parku i pałacu rozpoczęła się w styczniu 2011 r. Przeznaczono na nią 20 mln zł. Już rok temu otwarto park dla zwiedzających. Również sala koncertowa sannickiego pałacu tętni życiem. Regularnie odbywają się w niej koncerty muzyki poważnej połączone z występami znanych aktorów. Ich organizacją zajmuje się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, które w pałacu ma siedzibę. Na jego oficjalne otwarcie trzeba było poczekać do soboty 20 września.

Gospodarzami uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w sannickim kościele, byli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wójt gminy Sanniki Gabriel Paweł Wieczorek i dyrektor ECA Monika Patrowicz. Wraz z bp. Andrzejem F. Dziubą przecięli wstęgę przed głównym wejściem do pałacu, który udostępniono do zwiedzania ok. 200 zaproszonym gościom reprezentującym placówki dyplomatyczne, instytucje samorządowe i kulturalne. Przed frontem pałacu wystąpili Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Sanniki" oraz pianista Paweł Wakarecy.

Wieczorem dla szerokiej publiczności odbył się spektakl multimedialny "Chopin światłem malowany", prezentujący historię Sannik i opowiadający o pobycie w tym miejscu Fryderyka Chopina w 1828 r. W spektaklu wzięli udział aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku oraz zespół "Sanniki". Po pokazie na pałacu zapalono reflektor. Snop światła skierowany do góry, niczym latarnia morska, informował, że tu jest bezpieczna przystań dla artystów.

Na scenie przed pałacem wystąpili również Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz Stanisław Soyka z Kwintetem Plus. Uroczystość zakończył pokaz laserowy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.