Rawka Rzeką Roku 2014

nap

publikacja 04.10.2014 23:12

W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu "Gaja" zwyciężyła Rawka, która od lat jest niemałym wyzwaniem dla kajakarzy.

Podczas internetowego konkursu na Rawkę głos oddało 7403 internautów Podczas internetowego konkursu na Rawkę głos oddało 7403 internautów
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Wijąca się przez diecezję rzeka o ponad 600 głosów wyprzedziła rzekę Świder płynącą przez Otwock. Zacięta walka w internetowym głosowaniu trwała do ostatnich chwil. W całym konkursie internauci oddali łącznie 20.390 ważnych głosów. Rawka - zgłoszona do konkursu przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - otrzymała 7403 głosów.

 Warto dodać, że zwycięska rzeka jest ostoją olbrzymiej różnorodności gatunków roślin i zwierząt. Posiada też wybitne walory rekreacyjne,  turystyczne i  edukacyjne.  Z tych też powodów często bywa nazywa rzeką-nauczycielką. Na łąkach nad jej brzegami bardzo często odbywają się plenerowe lekcje ornitologii, entomologii czy botaniki.

Konkurs na Rzekę Roku to sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. - Bardzo cieszę się, że moja ulubiona rzeka, z którą mam wiele wspomnień związanych, została doceniona - mówi Michał Rosiński, który do oddania głosu na Rawkę namówił całą rodzinę i znajomych. - Jest to rzeka mojego dzieciństwa i młodości. W jej wodach nauczyłem się pływać i skakać na główkę. Teraz chętnie biorę udział także w spływach, które nigdy nie są banalne. To wyjątkowo malownicza rzeka, w której nurt można wpatrywać się godzinami.