Reymontowskie inspiracje

aug

publikacja 14.10.2014 16:08

W Skierniewicach uczczono 90. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla autorowi "Chłopów".

Uczestnicy spotkania zobaczyli miniaturę pomnika, który w niedługim czasie stanie w Lipcach Reymontowskich Uczestnicy spotkania zobaczyli miniaturę pomnika, który w niedługim czasie stanie w Lipcach Reymontowskich
Monika Augustyniak /Foto Gość

Z tej okazji w sobotę 11 października odbyła się sesja popularnonaukowa w Starostwie Powiatowym. Podczas kilkugodzinnego spotkania zebrani wysłuchali wystąpienia Józefa Rurawskiego, biografa pisarza, i innych przemówień nawiązujących do przeróżnych uroczystości związanych z W.S. Reymontem. Podczas sesji zaprezentowano projekt pomnika noblisty, który ma stanąć w Lipcach Reymontowskich. Statuetką pomnika wyróżniono hojnych sponsorów tego przedsięwzięcia - Andrzeja i Jana Wachów.

Imprezie towarzyszyły okolicznościowe wystawy "Reymont na ekranie", "Wydania powieści »Chłopi«" i "Ilustracje do powieści »Chłopi«". Swoje prace inspirowane twórczością pisarza zaprezentowali także uczniowie z wielu polskich szkół. Na zakończenie wystąpił Amatorski Zespół Regionalny im. W.S. Reymonta z widowiskiem "Boryna".