10 przykazań myśliwego

Marcin Kowalik

publikacja 26.10.2014 09:37

W Łęczycy w sobotę 25 października odbyły się VIII Obchody Dnia Świętego Huberta.

Poczty sztandarowe kół łowieckich w drodze z kościoła na plac Kościuszki Poczty sztandarowe kół łowieckich w drodze z kościoła na plac Kościuszki
Marcin Kowalik /Foto Gość

To tradycyjna impreza dla kół łowieckich okręgu łódzkiego, która otwiera sezon myśliwski. Odbywa się w okolicach 3 listopada, kiedy wspominany jest patron myśliwych - św. Hubert.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele oo. bernardynów. Przewodniczył jej ks. Marek Izydorczyk, kapelan myśliwych woj. łódzkiego, a koncelebrowali ks. Mirosław Jagiełło, wywodzący się z leżącej blisko Łęczycy parafii w Górze św. Małgorzaty, obecnie proboszcz parafii w Andrzejowie archidiecezji łódzkiej oraz o. Leszek Walkiewicz OFM, gwardian klasztoru bernardynów.

- Myśliwi mają swoje 10 przykazań. Mają swój kodeks etyki, który mówi: "Nie śpiesz się, polowanie jest przyjemnością do chwili pociągnięcia za spust". Proszę więc was, byście za wstawiennictwem św. Franciszka, który był miłośnikiem zwierząt, i św. Huberta, który pod wpływem spotkania w kniei z pięknym bykiem jelenia odłożył strzelbę i nawrócił się, żeby służyć Panu Bogu całym swoim życiem, pochylili się nad swoim życiem i dali innym przykład popierania wspaniałych polskich tradycji myśliwskich - mówił w homilii ks. Izydorczyk.

Uczestników imprezy powitał starosta łęczycki Wojciech Zdziarski. Wśród gości pojawili się Andrzej Sontag, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Łodzi oraz Zbigniew Mastalerz, łowczy okręgowy, którzy wręczyli zasłużonym myśliwym medale.

W programie tegorocznego święta myśliwych były pokazy konne, psów myśliwskich i ptaków łowczych, kiermasze rękodzieła, konkursy oraz koncert Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich "Hubertusy" przy KŁ nr 31 "Bażant" w Świnicach Warckich. Zorganizowano również pokaz mody "Znane kobiece postacie historyczne" oraz II Ogólnopolskie Wybory Diany Polskiego Łowiectwa.