Podobni do Boga

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 02.11.2014 11:16

22 relikwiarze ze szczątkami świętych i błogosławionych przywieźli do Rawy uczestnicy Nocy Świętych.

Noc Świętych w Rawie rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele oo. pasjonistów Noc Świętych w Rawie rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele oo. pasjonistów
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w Rawie Mazowieckiej, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zorganizowano Noc Świętych. Wydarzenie mające na celu oddanie czci Bogu w świętych, którzy przez przykład życia i wstawiennictwo zbliżają nas do Chrystusa, poza Rawą, odbywało się także w 6 innych miastach diecezji.

W Rawie Mazowieckiej w modlitwach uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele ojców pasjonistów. Na wstępie homilii podkreślił, że jest to wyjątkowy wieczór, który zgromadził wyjątkowych ludzi. Wychodząc od ośmiu błogosławieństw, przywołał wielki dar, jakim jest chrzest święty, dzięki któremu wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Dar początku naszej przyjaźni z Bogiem, a także dar bliskości i przyjaźni między nami, poprzez który wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami. – Bogate są drogi naszego dziecięctwa Bożego. Dlatego chcemy dziękować Bogu za ten niepowtarzalny dar, bo jesteśmy podobni do Boga. Jesteśmy bliscy i On jest ciągle z nami – mówił bp Andrzej F. Dziuba. Nawiązując do obecności relikwii, ordynariusz podkreślił, iż między zebranymi stoją święci. Stają dzieci Boże, które zakończyły przed wiekami, a może niedawno swoje ziemskie życie, na których spełniło się to, co Bóg zapowiedział. Oni są podobni do Boga. Oglądają go takim, jakim On jest. – To jest wyjątkowe spotkanie. W tych świętych, którzy zgromadzili się tutaj w znaku swoich relikwii, pokazuje się piękno Kościoła, piękno świata, piękno naszej ojczyzny i diecezji. Oni wszyscy są błogosławieni lub święci. My ich tutaj spotykamy. Spotykamy jako tych, w których dopełniła się prawda błogosławieństw – mówił biskup i podkreślił, że gdy idzie o błogosławieństwa, nie można sobie jednego wybrać, a resztę ignorować. Błogosławieństwa trzeba wziąć wszystkie.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy obecni zostali namaszczeni świętym olejem św. Charbela. Pierwszym, który przyjął namaszczenie, był biskup ordynariusz. Po Mszy św. procesyjnie relikwie i obrazy świętych oraz błogosławionych zostały przeniesione do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie miała miejsce dalsza część Nocy Świętych. Przed relikwiami i Najświętszym sakramentem modlitwę uwielbienia poprowadził ks. Bogumił Karp, proboszcz. Podczas czuwania zaprezentowane zostały sylwetki obecnych świętych i błogosławionych, wśród których m.in. byli: św. Wiktoria i bł. ojciec Honorat Koźmiński, patronowie diecezji, a także święci: Paweł od Krzyża, Jan Paweł II, św. Stanisław Kostka, św. o. Pio, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Idzi oraz błogosławieni: Franciszka Siedliska i o. Stanisław Papczyński. Po prezentacjach krótką konferencję na temat ŚDM w Krakowie wygłosił ks. Sylwester Bernat. Czuwanie zakończyło się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, po którym zebrani odśpiewali Apel Jasnogórski. Ostatnim punktem programu była agapa.

– Cieszę się, że mogłem tu być – mówi Marcin z Rawy. – Obecność tylu świętych dodała mi wielu sił. W ostatnim czasie przeżywałem kryzys wiary i relacji. Coraz trudniej było mi dogadać się z rodzicami i kolegami. Noc ze świętymi uświadomiła mi, że mam szukać dobra, jedności i otwartości. Gdy wpatrywałem się w relikwiarze i Najświętszy Sakrament, co chwilę powracały do mnie słowa biskupa, że drogą doskonałości są błogosławieństwa. Wszystkie, a nie tylko jakieś wybrane. I choć jeszcze nie wiem, jak to realizować w swoim życiu, po tej modlitwie poczułem, że nie jestem sam, że mogę liczyć na pomoc obecnych świętych – wyznał Marcin. Podobnych świadectw było znacznie więcej.