Od rana do zmroku

mk, Bożena Gajewska

publikacja 04.11.2014 14:08

Podczas kutnowskiej kwesty na renowację zabytkowych grobów zebrano ponad 13 tys. zł.

Wsród ponad 100 kwestujących były równiez kutnowskie zuchy Wsród ponad 100 kwestujących były równiez kutnowskie zuchy
Archiwum TPZK

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej prowadziło na cmentarzu parafialnym w Kutnie kwestę na renowację starych, zabytkowych grobów. To już 12. z kolei zbiórka, która odbyła się 1 i 2 listopada. Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak, prezes TPZK.

Jak co roku, ratusz ofiarował na potrzeby kwesty wiele książek, w tym "Cmentarz parafialny w Kutnie" autorstwa ks. Zbigniewa Drzewieckiego, "40 lat Święta Róży", "Manuskrypt" prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Kwestujący rozdawali je darczyńcom. Rozprowadzili też 1500 ulotek mówiących o tym, które groby zostały odrestaurowane i jakie są plany renowacji na 2015 rok.

Od rana do zmroku na kutnowskiej nekropolii kwestowało ponad 100 osób, w tym zuchy, harcerze Hufca Kutno ZHP im. hm. Aleksandra Kamińskiego, uczniowie kutnowskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego z dyrektorem Przemysławem Zawadzkim, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z dyrektorem Barbarą Rostek-Nowacką i nauczycielem Arturem Ciurlejem, Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr. Antoniego Troczewskiego, członkowie organizacji pozarządowych z Kutna i okolic, członkowie TPZK i Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Grobami na cmentarzu parafialnym w Kutnie oraz politycy i samorządowcy.

Kwestowali m.in. poseł na Sejm Tadeusz Woźniak, starosta kutnowski Mirosława Gal-Grabowska, przewodniczący Rady Powiatu Rafał Jóźwiak, prezydent Zbigniew Burzyński, wiceprezydent Jacek Boczkaja, wiceprzewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Klimecki. Kwestowali także artyści wywodzący się z Kutna: prowadząca zespół "Cantabile" Joanna Domagała, aktor Maciej Maciejewski, sopranistka Aleksandra Wiwała oraz ludzie kultury - Radosław Rojewski i Krzysztof Ryzlak. Wśród kwestujących były także osoby mniej znane opinii publicznej, dla których kutnowska "mała ojczyzna" jest bardzo ważna.

W sumie zebrano 13.358 zł. Podziękowania należą się również kutnowskim księżom, którzy popularyzują zbiórkę wśród mieszkańców. Szczególnie w ideę renowacji starych grobów zaangażowany jest ks. dziekan Stanisław Pisarek.