Nuncjusz u kapucynów

Marcin Kowalik

publikacja 17.12.2014 19:53

Rozpoczął się VIII rok Wielkiej Nowenny przed 100. rocznicą śmierci bł. Honorata.

Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore w kościele klasztoru ojców kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore w kościele klasztoru ojców kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą
Marcin Kowalik /Foto Gość

W kościele klasztoru ojców kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą w poniedziałek 15 grudnia, w wigilię rocznicy śmierci bł. Honorata, podczas wieczornej Eucharystii zgromadzeni dziękowali za VII rok Wielkiej Nowenny przeżywany pod hasłem "Krzyż i nadzieja”. Homilię wygłosił o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, koordynator nowenny.

We wtorek przed Mszą św. o 11.00 o. Filipiuk podsumował miniony rok przygotowań przed obchodami setnej rocznicy śmierci o. Honorata Koźmińskiego, któremu patronowały honoratki i doloryści. Referaty wygłosiły siostry ze zgromadzeń bezhabitowych, które objęły patronat nad VIII rokiem nowenny - niepokalanka s. Teresa Wolska oraz sercanka m. Teresa Jakoniuk.

Prelegentki podkreśliły wielką maryjność bł. Honorata. Jego dewizą życiową było "Tuus Totus" ("Twój cały"). Dlatego to wezwanie jest hasłem VIII roku Wielkiej Nowenny. Ideę oddania się Maryi błogosławiony kapucyn zaczerpnął od św. Ludwika Marii Grignion de Monforta. Do tego stopnia, że po rekolekcjach odbytych w Zakroczymiu w 1867 r. w swoim "Notatniku duchowym" wpisał własną krwią najważniejszą część aktu ofiarowania się Maryi. Ponawiał go każdego roku. Każde z założonych przez niego zgromadzeń przepojone jest duchem maryjności.

Głównym celebransem Eucharystii był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. - O. Honorat tworzył wokół siebie błogosławioną atmosferę. Zachęcającą do dobra nie tylko przez indywidualne kontakty, ale także w relacji do grup i większych zbiorowisk ludzkich. Jest wiadome, że osoby o dobrym duchu, gdziekolwiek się znajdują - nawet nie robiąc nic szczególnego - dają odczuwać swoją zbawienna obecność - mówił nuncjusz w homilii.

Podczas Mszy św. śpiewały chóry - honoracki oraz "Adalbertus" z Białej Rawskiej. Obecny był poczet sztandarowy miasta. Po Eucharystii siostry sercanki i niepokalanki zaprezentowały misterium "Tuus Totus. Oto ja Twoja zdobycz Twój prozelita…". Wystąpiły w nim również dzieci z przedszkola "Paula" prowadzonego przez siostry sercanki oraz uczniowie z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą. Na koniec wszyscy podzieli się opłatkiem, składając sobie życzenia w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

O. Honorat Koźmiński zmarł w klasztorze w Nowym Mieście nad Pilicą 16 grudnia 1916 r. Jego szczątki przechowywane są w relikwiarzu umieszczonym w ołtarzu bocznym świątyni klasztornej. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Rzymie 16 października 1988 r. Bł. Honorat jest patronem diecezji łowickiej. W trudnych czasach zaborów założył zgromadzenia zakonne, zwane od jego imienia honorackimi, które w ukryciu, bez habitu i innych oznak zewnętrznych, żyły ideałami ewangelicznymi. Do dzisiaj przetrwało ich 17 - 3 habitowe i 14 bezhabitowych (w tym jedno męskie).

Tematy poszczególnych lat Wielkiej Nowenny ukazują charyzmat i duchowość błogosławionego kapucyna. Każdy rok ma patronat, który podjęły zgromadzenia honorackie. Ostatni rok pod przewodnictwem braci kapucynów będzie wspólnym dziękczynieniem za dar o. Honorata i jego dziedzictwa. Całość wspierają swoją modlitwą siostry klaryski kapucynki.

Abp C. Migliore przyjechał do Nowego Miasta nad Pilicą na zaproszenie sióstr niepokalanek. Była to pierwsza w historii wizyta nuncjusza apostolskiego w tym mieście.