Jak u Reymonta

mk, Adam Grabarczyk

publikacja 24.12.2014 02:14

Uczniowie podstawówki w Trębkach wystąpili w inscenizacji Wigilii opartej na opisie w "Chłopach".

Uczniowie przedstawili, jak dawniej wyglądał Wigilia na łowickiej wsi Uczniowie przedstawili, jak dawniej wyglądał Wigilia na łowickiej wsi
Archiwum Adama Grabarczyka

Pomysł wykorzystania powieści Władysława Reymonta do szkolnego przestawienia wigilijnego wyszedł od Adama Grabarczyka, katechety w Szkole Podstawowej w Trębkach.

- Każdego roku staram się, aby ta wyjątkowa szkolna uroczystość niosła jakieś przesłanie dla dzieci, rodziców i całej szkolnej społeczności. W ubiegłym roku było to przesłanie z "Opowieści wigilijnej" Dickensa. W tym roku chcieliśmy pokazać, jak bogatą tradycją, obrzędowością żyli nasi przodkowie. Przywołać klimat i bogactwo przeżyć, jakich dane było doświadczać ludziom żyjącym w nieodległych przecież czasach. Myślę, że tegoroczna inscenizacja pozwoliła młodym aktorom i widzom docenić bogactwo naszej kultury, tradycji opartej i wynikającej z głębokiej wiary chrześcijańskiej minionych pokoleń - mówi A. Grabarczyk.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie z grupy teatralnej. Mieli również okazję zaprezentować się na spotkaniu wigilijnym gminy Szczawin Kościelny. Po świętach Bożego Narodzenia zaplanowane są już kolejne występy.