Po modlitwie fajerwerki

Marcin Kowalik

publikacja 02.01.2015 23:30

Ponad 20 rodzin rozpoczęło nowy rok od rekolekcyjnego skupienia u sióstr nazaretanek w Żdżarach.

Pierwszy taniec nowego roku na zabawie u sióstr nazaratenak Pierwszy taniec nowego roku na zabawie u sióstr nazaratenak
Marcin Kowalik /Foto Gość

To niedaleko Nowego Miasta nad Pilicą. Siostry przez kilka dni goszczą rodziny z całej Polski, które znalazły tu azyl od codziennych zmartwień i kłopotów. W ciszy i skupieniu mogą poświęcić się wzmacnianiu więzi małżeńskich. Gdy rodzice uczestniczą w warsztatach, siostry zajmują się ich dziećmi. Kilkudniowe zajęcia zakończą się w sobotę 3 stycznia Mszą św. z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Warsztaty prowadzi o. Piotr Zajączkowski OFMCap, obecnie gwardian klasztoru kapucynów w Białej Podlaskiej. Jest duszpasterzem rodzin, twórcą projektu "Kurs na Miłość" dla zakochanych, narzeczonych i małżeństw. W żdżarskich warsztatach uczestniczą głównie osoby ze Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny, które działa przy ośrodkach nazaretanek.

Dni skupienia zaczęły się od... sylwestrowej zabawy. Najpierw miały swój bal dzieci. Potem nadszedł czas na modlitwę w kaplicy - Różaniec i adorację Najświętszego Sakramentu oraz Mszę św. Eucharystia zakończyła się tuż przed północą. Na dziedzińcu domu rekolekcyjnego odpalono fajerwerki. Po pokazie sztucznych ogni rodzice kontynuowali zabawę przy skocznej muzyce. To już 10. rok, gdy w Żdżarach nowy rok jest witany w ten sposób, jednak po raz pierwszy zabawę prowadziło dwoje ludzi z Projektu Wodzirej - Arkadiusz Jarosiewicz i Jolanta Kowalik.

- Gdy tutaj jechaliśmy, mieliśmy pokój w sercu, że nie będzie to impreza z alkoholem i namolnymi ludźmi, którzy domagają się grania tylko disco polo - mówi pan Arek. Oboje stanęli na wysokości zadania. Prowadząc imprezy, starają się nie puszczać piosenek, których tekst mógłby kogoś obrazić oraz propagują wartości, które prowadzą do Boga. Tak było i tym razem.

Więcej o sylwestrze u nazaretanek oraz o warsztatach dla rodzin w numerze 2. "Gościa Łowickiego" na 11 stycznia 2015 r.