Patronalne święto paulinów

mk

publikacja 15.01.2015 23:01

Zakonnicy z klasztoru w Oporowie odnowili śluby zakonne.

Paulini odprawiają Mszę św. w kościele w Oporowie. Od lewej: o. Jerzy Mac, przeor o. Czesław Matras i o. Jacek Frączek Paulini odprawiają Mszę św. w kościele w Oporowie. Od lewej: o. Jerzy Mac, przeor o. Czesław Matras i o. Jacek Frączek
Marcin Kowalik /Foto Gość

W styczniu we wszystkich klasztorach paulińskich odprawiana jest nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, tzw. Pawełki. Szczególnym dniem nowenny jest 15 stycznia. Wtedy przypada liturgiczne wspomnienie świętego. Dla paulinów ma rangę uroczystości. Publicznie odnawiają swoje śluby zakonne. Nie inaczej było w Oporowie.

Tamtejsza wspólnota składa się z 4 ojców i 1 brata zakonnego. Podczas Mszy św. zakonnicy ponownie ślubowali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, klęcząc przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Eucharystii przewodniczył przeor o. Czesław Matras OSPPE. Podczas Mszy św. paulinom towarzyszyły relikwie św. Pawła, który ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. Nazywany też Pawłem z Teb, żył na przełomie III i IV w. 1000 lat później to właśnie tego świętego obrali na swego patrona pustelnicy wstępujący na Węgrzech do nowego zakonu.

W piątek 16 stycznia paulini na Mszy św. odnowią przymierze z Maryją. W niedzielę w Oporowie o 11.30 zostanie odprawiona Suma odpustowa. Po niej będzie udzielone błogosławieństwo relikwiami dzieciom i matkom oczekującym potomstwa, których patronem jest również św. Paweł z Teb.