Dla nas to bohaterowie

Monika Augustyniak

publikacja 02.03.2015 20:25

W Żyrardowie przez cały weekend obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca w Żyrardowie oddano cześć żołnierzom wyklętym 1 marca w Żyrardowie oddano cześć żołnierzom wyklętym
Monika Augustyniak /Foto Gość

Wydarzenia rozpoczęły się w sobotę 28 lutego uroczystym odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Armii Krajowej i złożeniem pod nią kwiatów. Tego popołudnia przybyli na uroczystości wysłuchali przemówień przedstawicieli Stowarzyszenia Szwadronu Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa, a także gości, w tym weteranów Organizacji Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po występach artystycznych, które przygotowali harcerze Komendy Hufca ZHP i uczniowie im. St. Żeromskiego, rekonstruktorzy zainscenizowali składanie przysięgi WiN-u.

W niedzielę 1 marca na plac im. Jana Pawła II przybyły poczty sztandarowe, pododdziały Państwowej Straży Pożarnej, Związki Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Szwadron 27. pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, weterani, władze miasta i mieszkańcy Żyrardowa, by w publicznym apelu oddać hołd poległym za ojczyznę. W przemówieniach znalazł się m.in. rozkaz rozwiązania Armii Krajowej.

Głównym punktem programu była uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych, po której odbył się Bieg Tropem Wilczym wchodzący w ramy ogólnopolskiego projektu biegowo-edukacyjnego.

- Bardzo się cieszę, że od kilku lat mamy w Polsce ustanowioną uroczystość ku czci żołnierzy wyklętych - mówi Sebastian Rylski, drużynowy z hufca ZHP. - W szkole nie usłyszałem nawet zdania o tych wielkich bohaterach, dopiero obchody w mieście zmobilizowały mnie do zapoznania się z historią tych wyklętych przez komunistów żołnierzy. Dziś staram się przybliżać ich sylwetki moim harcerzom. Dla nas to przecież bohaterowie, prawdziwi patrioci i wzór do naśladowania.

W piątek 6 marca odbędą się spotkanie autorskie z Aliną Czerniakowską i projekcja filmu dokumentalnego poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych, a także spotkanie z dr. Mariuszem Bechtą, pracownikiem IPN.