Tych medali powinno być 11

Marcin Kowalik

publikacja 10.03.2015 10:11

Ks. Stefan Wysocki uhonorowany medalem "Zło Dobrem Zwyciężaj".

Ks. Stefan Wysocki przed budynkiem dawnego więzienia UB i NKWD w Łowiczu Ks. Stefan Wysocki przed budynkiem dawnego więzienia UB i NKWD w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość

W poniedziałek 9 marca w Łowiczu odbyły się obchody 70. rocznicy akcji "Uwolnić »Cyfrę«", zwanej łowickim "Małym Arsenałem". Grupa harcerzy z Szarych Szeregów uwolniła z więzienia UB i NKWD swojego kolegę Zbigniewa Fereta ps. "Cyfra", a przy okazji ok. 70 innych więźniów.

Akcję przeprowadzono wieczorem 8 marca 1945 r. Dowódcy Janowi Kopałce ps. "Antek" zależało, żeby przeprowadzić ją bez jednego wystrzału, bowiem służbę w więzieniu pełnili Polacy. I tak się stało. Nie było zabitych ani rannych. W akcji wzięło udział 11 osób. 5 harcerzy upozorowało patrol milicyjny doprowadzający nowych aresztantów, dzięki czemu udało się im wejść do środka i uwolnić więźniów. 4 z nich stanowiło grupę ubezpieczającą. Pozostałym przydzielono inne zadania.

Jedynym żyjącym uczestnikiem akcji jest ks. Stefan Wysocki ps. "Ignac". Jego zadaniem było przechowywanie dokumentów kolegów oraz zorganizowanie nowych dokumentów uwolnionym więźniom. Ks. Wysocki był obecny na uroczystościach rocznicowych przy ul. Kurkowej, gdzie do dziś stoi budynek, w którym mieściło się więzienie. Na nim umieszczona jest tablica upamiętniająca wydarzenie. W obecności władz miasta, kombatantów, córek i wnuków uczestników akcji, harcerzy, uczniów szkół i mieszkańców Łowicza delegacje złożyły kwiaty.

Dalsza część obchodów odbyła się w sali kina "Fenix". Ks. Wysocki został uhonorowany medalem "Zło Dobro Zwyciężaj", przyznanym przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki za szerzenie pamięci o osobach z poświęceniem służących Bogu i ojczyźnie, a także za niezłomną postawę w walce o niepodległość. – To jakieś nieporozumienie. Tych medali powinno być 11. Przyjmuję go w imieniu tych, którzy tego dnia nie dożyli – mówił ks. Wysocki.

Władze miasta uhonorowały kwiatami i dyplomami członków Szarych Szeregów, którzy skończyli 85. rok życia. Kwiaty dostały także dzieci i wnuki uczestników akcji sprzed 70 lat. Podczas uroczystości wykład o żołnierzach wyklętych wygłosił prof. Wiesław Wysocki z UKSW w Warszawie. Na zakończenie wystąpił bard "Solidarności" Andrzej Kołakowski.

Ks. Wysocki jest łowiczaninem z urodzenia. W 1949 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Rok temu obchodził 60-lecie kapłaństwa. Był wieloletnim proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Wesołej w diecezji warszawsko-praskiej. Obecnie jest na emeryturze.