Pragnienie założyciela

Marcin Kowalik

publikacja 26.03.2015 23:54

Niepowtarzalne obrazy przedstawiające Koronkę Dwunastu Gwiazd zawisły w holu Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu.

O. Marian Galas, rektor Kolegium oo. Pijarów w Łowiczu święci obrazy przedstawiające 12 przywilejów Maryi O. Marian Galas, rektor Kolegium oo. Pijarów w Łowiczu święci obrazy przedstawiające 12 przywilejów Maryi
Marcin Kowalik /Foto Gość

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego poświęcił je o. Marian Galas SP, rektor łowickiego kolegium pijarskiego. Koronka Dwunastu Gwiazd to modlitwa ku czci Najświętszej Maryi Panny ułożona przez św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów.

Modlitwa nawiązuje do dawnych praktyk pobożnych. Dwanaście "Zdrowaś Maryjo" odmawia się w trzech częściach na cześć dwunastu przywilejów NMP. Każda z części zaczyna się od modlitwy "Ojcze nasz", a kończy "Chwała Ojcu". Do każdego "Zdrowaś Maryjo" dołączono krótkie wezwanie. TUTAJ cała treść koronki.

Inicjatorem powstania obrazów ukazujących przywileje Maryi jest Przemysław Jabłoński, dyrektor pijarskich szkół. Prace wykonała Elżbieta Lewandowska. Trwało to trzy lata. Projekt był starannie opracowany i konsultowany od strony teologicznej. Dodatkowo zawiera elementy tradycyjnej wycinanki łowickiej, który zapewnia pracom niepowtarzalność. Tutaj wielką pomoc okazała twórczyni ludowa Halina Theodorakopoulos-Drohitis. Efekt można podziwiać w części placówki, gdzie przebywają dzieci z najmłodszych klas.

Św. Józef Kalasancjusza chciał, żeby koronka była odmawiana nie tylko przez pijarów, ale i uczniów szkół pijarskich. Pisał: "Pragnę, by to nabożeństwo do NMP było codziennie odmawiane przez wszystkich naszych uczniów, aby przez tak niewielką ofiarę zasłużyli na niezliczone dobrodziejstwa opieki Maryi podczas całego swego życia i w chwili śmierci".

Obrazy zawierają elementy wycinanki łowickiej   Obrazy zawierają elementy wycinanki łowickiej
Marcin Kowalik /Foto Gość