W hołdzie ojczyźnie

Marzena Tomaszewska

publikacja 03.05.2015 18:54

Od lat wierni wraz z biskupem ordynariuszem, władzami miasta i powiatu gromadzą się 3 maja w łowickiej katedrze na uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny.

W Eucharystii uczestniczyły władze miasta i poczty sztandarowe szkół i instytucji W Eucharystii uczestniczyły władze miasta i poczty sztandarowe szkół i instytucji
Marzena Tomaszewska

W pamięci rodaków data ta – obok roku bitwy pod Grunwaldem i wybuchu II wojny światowej – jest jedną z najlepiej utrwalonych. Upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej w świecie ustawy zasadniczej, która do historii Polski przeszła jako Konstytucja 3 Maja. O doniosłości tego aktu nie trzeba nikogo przekonywać, został zrodzony z poczucia ocalenia wolności, dawał nadzieję na wzmocnienie państwa.

W 224. rocznicę ustanowienia Konstytucji hołd ojczyźnie oraz wszystkim tym, którzy złożyli swe życie na jej ołtarzu, oddali zgromadzeni u stóp Łowickiej Księżny przedstawiciele władz kościelnych, miejskich i powiatowych, reprezentanci służb mundurowych oraz partii politycznych i stowarzyszeń działających na terenie Łowicza, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz ze swymi dyrektorami i nauczycielami. Widoczne były – obok wielu szkolnych – sztandary kolejarzy, strażaków, Cechu Rzemiosł, 'Solidarności". Pokłon Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski w dniu Jej święta złożyli także żołnierze Armii Krajowej. Pod pomnikami świętego Jana Pawła II oraz Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość składano wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba w homilii przypomniał o roli chrztu Mieszka I. Wydarzenie to włączyło naszą ojczyznę w cywilizację grecką i rzymską. Ordynariusz mówił także o tym, że nie sposób oddzielić wyznania wiary od instytucji Kościoła. Przywołał znamienny przykład niegdysiejszego prześladowcy chrześcijan Szawła, który przeżył metamorfozę i jako Paweł z Tarsu zawierzył swe życie Chrystusowi. Z kolei burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński – historyk z wykształcenia i zamiłowania – nawiązał do dziejów miasta w czasach narodzin Konstytucji 3 Maja i obecności w grodzie wielu znamienitych, zasłużonych dla historii ojczyzny rodaków, by wymienić tylko Tadeusza Kościuszkę i generała Jana Henryka Dąbrowskiego.

Uroczystości zakończyło odśpiewanie ulubionej pieśni ojca świętego Jana Pawła II - „Barki” przy akompaniamencie Miejsko-Strażackiej Orkiestry Dętej w Łowiczu.