Z wiatraczkami i uśmiechem

Magdalena Szymańska-Topolska

publikacja 31.05.2015 23:55

Wielką manifestacją życia, radości i miłości okazał się Marsz dla Życia i Rodzin, który 31 maja po raz drugi przeszedł ulicami Łowicza.

Po raz drugi w hsitorii Łowicza ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny Po raz drugi w hsitorii Łowicza ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

Wzięło w nim udział około 2 tys. osób: dziadków, rodziców z dziećmi, grup przedszkolnych i szkolnych. Rozdano 500 sztuk kolorowych wiatraczków. Na czele pochodu maszerowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kask. Brała ona udział również we Mszy św. w kościele oo. pijarów, podczas której zawiązała się marszowa wspólnota. Przed pieszymi natomiast podążali motocykliści z Łowickiego Klubu Motocyklowego "No. 16".

Marsz przeszedł od Starego Rynku do parku Błonie przez al. Sienkiewicza, następnie ulicami: Kurkową, Stanisławskiego, Nowy Rynek, Kozią, św. Floriana.

W muszli koncertowej występowały kolejno dzieci z łowickich przedszkoli i szkól podstawowych z klas I-III. W przerwie między występami o. Piotr Różański SP zadawał publiczności pytania konkursowe. Kto udzielił odpowiedzi, otrzymywał zaproszenie na obiad, pizzę lub deser do łowickich lokali gastronomicznych.

Wolontariusze rozdawali publiczności i zgromadzonym w parku darmowe publikacje: "Twoje dziecko. Wielka Sprawa!", o wychowaniu seksualnym oraz "Brońmy dzieci i młodzież przed demoralizacją", o uzależnieniach, zagrożeniach takich, jak gender, konsumpcjonizm, kult ciemności, zła i magii.

To nie był koniec atrakcji, bowiem marsz został połączony z obchodami Dnia Dziecka. Oprócz darmowych dmuchanych zjeżdżalni, na dzieci czekały m.in.: nauka jazdy konnej, prowadzona przez pracowników Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Karino", spotkanie z historią, czyli z przedstawicielami Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty, gorąca zupa z kuchni polowej, malowanie twarzy i zabawy z postaciami z bajek.

Organizatorem tego wydarzenia był Urząd Miasta Łowicza, przy współpracy z Pijarskimi Szkołami Królowej Pokoju, Biblioteką Miejską w Łowiczu, Przedszkolem Diecezjalnym im. bł. Bolesławy Lament, grupami Odnowy w Duchu Świętym, Domowym Kościołem Diecezji Łowickiej oraz Starostwem Powiatowym.