Mauzoleum prymasów

nap

publikacja 16.06.2015 21:20

Już niebawem na przybywających do Łowicza będzie czekała nowa atrakcja - możliwość zwiedzania krypt katedralnych.

W bazylice katedralnej w Łowiczu rozpoczęły się kolejne prace remontowo-konserwatorskie W bazylice katedralnej w Łowiczu rozpoczęły się kolejne prace remontowo-konserwatorskie
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Krakowska spółka AC Konserwacja rozpoczęła w katedrze łowickiej prace, dzięki którym zostaną udostępnione do zwiedzania krypty w podziemiach katedry.

Pierwszy etap robót obejmuje zabezpieczenie odrestaurowanych elementów świątyni. Prace rozpoczęły się w nawie północnej bazyliki, gdzie rozebrano już dwa boczne ołtarze: św. Wojciecha, który poddany zostanie renowacji, i św. Franciszka. W najbliższym czasie nawa zostanie wyłączona z użytku, co wiąże się z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy św. Wiktorii w nawie prawej. Tam też zostanie umieszczone nowe tabernakulum, które po zakończonym remoncie zostanie przeniesione do kaplicy cmentarnej.

Na zadanie „Krypty Prymasów (XVI w.): prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane - I etap” diecezja łowicka uzyskała dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś trudno jeszcze stwierdzić, jaki będzie koszt całej inwestycji. Niewykluczone, że pochłonie kilka milionów. Pierwszy etap prac, podczas którego odkryte zostaną krypty w lewej nawie, ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Na całkowite udostępnienie podziemnej trasy prawdopodobnie będzie trzeba poczekać kilka lat.

Warto dodać, że bazylika katedralna Łowiczu, nazywana „Wawelem Mazowsza”, pełni rolę mauzoleum prymasów Polski. W kryptach pod świątynią pochowano doczesne szczątki 12 z nich.

Prace rozpoczęły się w nawie północnej   Prace rozpoczęły się w nawie północnej
Agnieszka Napiorkowska /Foto Gość