To był mecz zupełnie w starym stylu...

Marcin Kowalik

publikacja 05.07.2015 19:33

Naprzeciw siebie stanęły drużyny w przedwojennych strojach. Jedna z nich to legenda polskiej piłki.

Zawodnicy Pogoni Lwów z klubową flagą - poadrunkiem od organizatorów Zawodnicy Pogoni Lwów z klubową flagą - poadrunkiem od organizatorów
Marcin Kowalik /Foto Gość

Czyli spadkobiercy najbardziej utytułowanego zespołu przedwojennego - Pogoni Lwów. Drudzy przywdziali stroje Wojskowego Klubu Piłkarskiego 10 Pułku Piechoty. Ten klub już nie istnieje. Stacjonujący w Łowiczu pułk został rozbity w bitwie nad Bzurą w 1939 r., ale grupa miejscowych pasjonatów przedwojennej wojskowości stara się kultywować tradycje pułku.

Zawodnicy wybiegli w strojach retro wzorowanych na tych z 1938 r. Komplety - także dla sędziów - ufundował PZPN. Grano skórzaną, wiązaną piłką. Jedynie buty i ochraniacze to już współczesne modele. Również boisko. Sztuczna murawa położona jest w miejscu, gdzie kiedyś rozgrywał swoje mecze WKS 10 PP. Przed meczem odsłonięto tablicę pamiątkową informującą o tym. Miejskiemu stadionowi nadano również nazwę 10 Pułku Piechoty.

Obie drużyny nigdy się nie spotkały. Pogoń Lwów grała na najwyższym szczeblu rozgrywek. To czterokrotny mistrz Polski. Reaktywowana kilka lat temu drużyna gra w ukraińskiej III lidze. Są wśród niej Polacy, jak i Ukraińcy z polskimi korzeniami. Sam klub prowadzi również sekcję rekreacyjną.

Łowiczanie grali kilka poziomów niżej. 5 lipca doszło do pierwszego ich pojedynku. Lepsi okazali się gospodarze, wygrywając 3:1. W zespole zagrali piłkarze związani z Łowiczem, w przeszłości lub obecnie zawodowo grający w piłkę, i członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, organizatora Dni Kresów w mieście.

Zawodnikom w czasie meczu przygrywała orkiestra "Sonus", wykonując marsze wojskowe i utwory przedwojenne. Zawody komentował Krzysztof Miklas, znany z transmisji sportowych w publicznych radiu i telewizji.

Wręczono również nagrody dla drużyn, które wzięły udział w turnieju piłkarskim retro przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznej i żołnierzy. Wygrał zespół Światowego Związku Żołnierzy Łączności Oddział Zegrze. Odbył się również konkurs na najciekawiej odtworzony strój cywilny z lat 30. ubiegłego wieku.

W sobotę 4 lipca w łowickim muzeum otwarto wystawę "Lwów 1918-1939". Wśród eksponatów znajduje się m.in. szabla Jurka Bitchana - 14-letniego żołnierza polskiego, poległego w obronie Lwowa w 1918 r. W sali barokowej muzeum wystąpiło Lwowskie Trio Fortepianowe.

Więcej informacji TUTAJ.