Podzielili się chlebem

Magdalena Szymańska-Topolska

publikacja 26.07.2015 23:40

W skansenie w Maurzycach można było zobaczyć, jak wyglądały żniwa 100 lat temu.

W Maurzycach można było zobaczyć, jak dawniej wyglądały żniwa W Maurzycach można było zobaczyć, jak dawniej wyglądały żniwa
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

Łowickie Żniwa, cykliczna impreza zorganizowana w tym roku po raz trzeci przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu, przyciągnęły tłum obserwatorów. Rozpoczęły się Mszą św. w zabytkowym drewnianym kościele w skansenie pod przewodnictwem ks. Jerzego Modelewskiego, proboszcza parafii Łyszkowice. - Jezus przyszedł nauczyć nas dzielić się dobrem. Uczył nas kochać bezinteresownie. Czego miał oczekiwać od ludzi, dając im chleb i ryby? - mówił kapłan.

Centralnym punktem imprezy był obrzęd żniw, przedstawiony przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie". Część członków zespołu, ubrana w stroje żeńców, odgrywała scenki rodzajowe, ukazujące przygotowania do żniw, ich przebieg i zakończenie.

W amfiteatrze, na scenie pod strzechą, wręczono nagrody Łowicka Róża, które przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury. W kategorii "upowszechnianie kultury" nagrodzony został Stanisław Wróbel, znany z zespołów "Boczki Chełmońskie" i "Blichowiacy", a w kategorii "twórczość artystyczna" - Genowefa Miazek, łowicka hafciarka ludowa. Przyznano i wręczono nagrody również kołom gospodyń wiejskich z powiatu łowickiego.

Na scenie wystąpiły zespoły regionalne "Blichowiacy" i "Ksinzoki", a także The Trill oraz "Lesioki".