Nil Błękitny i plemiona rzeki Omo

mst

publikacja 21.08.2015 12:53

Etiopia to kraj 3 razy większy i 10 razy biedniejszy od Polski. W przeciwieństwie do innych państw afrykańskich, nie był nigdy kolonią.

Irena Śmigiera-Milewska i Mariusz Wasiak Irena Śmigiera-Milewska i Mariusz Wasiak
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

O tym kraju opowiadał 20 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie Mariusz Wasiak. Jest on jednym z autorów zdjęć tworzących wystawę "W poszukiwaniu zaginionej arki przez góry Semien. Etiopia. Afryka", której otwarcie odbyło się podczas tego spotkania.

Zdjęcia prezentowane były już m.in. w Muzeum Miejskim w Dąbrowie Górniczej, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Struga w Łodzi oraz na dorocznym spotkaniu członków Stowarzyszenia Etiopsko-Polskiego "Selam" w Gdańsku. Fotografie przedstawiają góry Semien, wodospady Nilu Błękitnego Tis-Yssat, Jezioro Tana oraz członków plemion doliny rzeki Omo - Mursi, Hamerów, Arbore i Karo. Autorami zdjęć są także Janusz Kafarski, dr Roman Rojek - konsul honorowy Etiopii w Polsce oraz Tomasz Przychodzień.

M. Wasiak przekazał Irenie Śmigierze-Milewskiej, dyrektorowi bolimowskiej palcówki, album "Etiopia na 21 dni lub na całe życie" autorstwa R. Rojka. Publikacja będzie dostępna dla czytelników gminnej biblioteki.

Podróżnik jest pracownikiem administracyjnym jednej ze szkół w Rawie Mazowieckiej. Podróże są jego pasją. W 2008 r. w GOK w Bolimowie odbyła się wystawa jego zdjęć z zimowego spływu pontonem po rzece Rawce. W uznaniu za ten czyn M. Wasiak otrzymał list gratulacyjny od Marka Kamińskiego, sławnego na całym świecie zdobywcy obu biegunów. M. Wasiak odwiedził już mi.in. Etiopię, Kenię, Wyspy Galapagos i Borneo.