Modlitwa z cerkiewnym kantorem

mag

publikacja 24.08.2015 15:15

W łowickiej bazylice katedralnej rozbrzmiewały bizantyjskie śpiewy.

Schola Węgajty w łowickiej bazylice katedralnej Schola Węgajty w łowickiej bazylice katedralnej
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

Nie zawiedli swoich oczekiwań ci, którzy przybyli w niedzielny wieczór 23 sierpnia do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, by wysłuchać "Akatystu ku czci Bogurodzicy" w wykonaniu Scholi Węgajty i tym samym wziąć udział w nabożeństwie ku czci Matki Boga.

To wydarzenie wpisało się w 16. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Już od wejścia do katedry panowała atmosfera tajemnicy, wywołana blaskiem świec i spotęgowana brakiem oświetlenia elektrycznego. Lecz dopiero brzmienie bizantyjskiego śpiewu przeniosło uczestników tego nabożeństwa w miejscu i czasie, umieszczając ich gdzieś daleko od zgiełku tego świata. Z całą pewnością było to wydarzenie godne tego miejsca.

Słowa akatystu napisał ks. Józef Roman Maj z Warszawy, muzykę zaś skomponował Marcin Abijski, który jest kantorem prawosławnego klasztoru w Supraślu, pierwszym w Polsce kantorem bizantyjskim wykształconym w Grecji i zarazem kierownikiem Scholi Węgajty. Nabożeństwu przewodniczył ks. Bogdan Skóra, wikariusz katedralny.

"Kolory Polski” zawitały w tym roku do kilku miejscowości diecezji łowickiej. Koncerty odbyły się m.in. w Lipcach Reymontowskich, Inowłodzu, Tumie i Nieborowie.