Przed szkołą i za więziennym murem

mst, rs

publikacja 04.09.2015 20:25

Łowicz po raz kolejny przyłączył się do akcji Narodowego Czytania.

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński czyta "Lalkę" Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński czyta "Lalkę"
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość

W piątek 4 września schody i taras przed wejściem do Gimnazjum nr 1 w Łowiczu zamieniły się w scenę, na której przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Krzysztofem Janem Kalińskim na czele oraz członkowie łowickich organizacji i stowarzyszeń czytali fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa.

W ramach tej akcji odbył się także konkurs plastyczny oraz pokaz mody. Publiczność miała za zadanie nagrodzić uczennicę gimnazjum, której strój, nawiązujący do tytułu powieści B. Prusa, najbardziej jej się podobał. W ten sposób zwyciężyła Wiktoria Kaszewska. Natomiast krótką inscenizację "Lalki" przedstawili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego.

Wszyscy - występujący na scenie i widzowie - otrzymali okolicznościowe zakładki do książek oraz słodki poczęstunek w postaci cukierków i batonów.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A.K. Cebrowskiego w Łowiczu. Wydarzenie to wpisało się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest propagowanie czytelnictwa. Patronat nad nią sprawuje para prezydencka.

Jeden z osadzonych czyta "Lalkę" przed mikrofonem radiowęzła ZK w Łowiczu   Jeden z osadzonych czyta "Lalkę" przed mikrofonem radiowęzła ZK w Łowiczu
Ppor. Robert Stępniewski
Również w łowickim Zakładzie Karnym czytano w tym roku "Lalkę". - Akcja w warunkach naszego zakładu polega na odczytywaniu codziennie przez osadzonych - za pośrednictwem zakładowego radiowęzła - jednego z dwunastu odcinków składających się na adaptację powieści. Ostatni z odcinków odczytany zostanie 5 września, na finał akcji - tłumaczy oficer prasowy łowickiej jednostki ppor. Robert Stępniewski.

12 broszur stanowiących adaptację powieści B. Prusa zostało obłożonych przez introligatora w okładki książki i po zakończeniu akcji zasili księgozbiór biblioteki zakładu karnego.

Łowicka jednostka penitencjarna uczestniczy w akcji od jej pierwszej edycji. Za więziennym murem czytano już "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry i w zeszłym roku fragmenty "Trylogii” Henryka Sienkiewicza.