Symboliczna wizyta

Marcin Kowalik

publikacja 21.09.2015 02:30

Krzyż i ikona ŚDM dotarły do geometrycznego środka Polski. Ten znajduje się w miejscowości Piątek w woj. łódzkim.

Symbole ŚDM w geometrycznym środku Polski Symbole ŚDM w geometrycznym środku Polski
Rynek w Piątku
Marcin Kowalik /Foto Gość

Wieczorem 20 września symbole ŚDM przywiozła tu delegacja wolontariuszy ŚDM diecezji łowickiej. Wybrali się po nie aż do Białego Boru w woj. zachodniopomorskim. Odebrali je od reprezentantów parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP. W tamtejszym sanktuarium uczestniczyli w liturgii i procesji z symbolami.

Krzyż ofiarowany młodzieży przez Jana Pawła II oraz ikona Salus Populi Romani przybyły do diecezji łowickiej po raz drugi. Poprzednia krótka wizyta odbyła się 28 i 29 sierpnia br. Symbole ŚDM peregrynowały w rejonie żyrardowskim. Przy nich odbyło się też diecezjalne spotkanie młodych "Z Rio do Krakowa".

W Piątku mieszkańcy nie zawiedli. Stawili się tłumnie na rynku, gdzie znajduje się pomnik symbolizujący środek Polski. Tuż obok, na podeście, ustawiono krzyż i ikonę, które w procesji z pochodniami przeniesiono sprzed siedziby Urzędu Gminy.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i kapłani rozpoczęli liturgię. Byli wśród nich bp senior Alojzy Orszulik i dziekan piątkowski ks. Stanisław Poniatowski. Procesja z symbolami przeszła następnie do kościoła parafii Świętej Trójcy w Piątku. Krzyż i ikonę niosła młodzież z miejscowej parafii, a także ościennych - w Górze św. Małgorzaty, Bielawach, Oszkowicach, Orłowie, Sobocie i Łękach Kościelnych.

W świątyni bp Dziuba przewodniczył Mszy św. w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyszłorocznych ŚDM w Krakowie. - Można stwierdzić, że skoro symbole dotarły do środka Polski, to jakby do wszystkich Polaków w naszym kraju, a w pewnym sensie także do rodaków rozproszonych po świecie - mówił w homilii ordynariusz łowicki.

Wieczorne spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Słowo do młodzieży skierował też bp Orszulik. Wierni mogli podejść do ustawionych przy ołtarzu symboli ŚDM i oddać im cześć.

Po nocnym czuwaniu przy krzyżu i ikonie nad ranem przewidziano Mszę św. Po Eucharystii symbole ŚDM opuszczą kościół. Przez cały dzień będą peregrynować po rejonie łęczyckim. W planie są wizyty m.in. w szkołach, łęczyckim DPS i Zakładzie Karnym w Garbalinie.

Peregrynacja symboli ŚDM w diecezji łowickiej potrwa do 3 października.