Zderzenie z cierpieniem

mak

publikacja 21.09.2015 22:45

Peregrynacja symboli ŚDM w rejonie łęczyckim. Dla wolontariuszy to swoisty maraton.

Scenka ewangelizacyjna w wykonaniu wolontariuszy ŚDM   Scenka ewangelizacyjna w wykonaniu wolontariuszy ŚDM
Sala gimnastyczna ZSP nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy
Marcin Kowalik /Foto Gość
Zmęczeni długą podróżą po krzyż i ikonę ŚDM na północ Polski, dodatkowo niewyspani po nocnym czuwaniu w Piątku, z samego rana przystąpili do działania. Grupa wolontariuszy ŚDM z rejonu łęczyckiego, wspierana przez kolegów i koleżanki z Łowicza, Sochaczewa i Żyrardowa, wzięła sprawy peregrynacji symboli ŚDM w swoje ręce. Dosłownie.

W poniedziałek 21 września, po Mszy św. o 7.00 w kościele parafialnym w Piątku, zanieśli je do krzyżobusa i wyruszyli w dalszą drogę. Za kierownicą busa-kaplicy zasiadł Grzegorz Różański, obok niego ks. Tomasz Staszewski, diecezjalny wicekoordynator przygotowań do ŚDM. Kierunek - Łęczyca. Pierwszy przystanek już niebawem. To Nowy Gaj i tamtejsze gimnazjum. Potem kolejne gimnazjum, już w Łęczycy, im. Jana Pawła II. Gimnazjaliści mają symbole ŚDM na wyciągnięcie ręki. Nie wahają się ich dotknąć.

Z okazji skorzystali również ich starsi koledzy z łęczyckich szkół - ZSP nr 2 im. Jadwigi Grodzkiej, ZSP nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego i I LO im. Kazimierza Wielkiego. Tam, gdzie to było możliwe, krzyż "wędrował" nad ich głowami. Wolontariusze, wspierani przez ks. T. Staszewskiego i ks. Karola Chrapulskiego, przystąpili do ataku. Modlitwa, śpiew, refleksja, scenka rodzajowa i świadectwa, jak Jezus zmienia życie człowieka na lepsze...

Symbole ŚDM w łęczyckim Domu Pomocy Społecznej   Symbole ŚDM w łęczyckim Domu Pomocy Społecznej
Marcin Kowalik /Foto Gość
Minęło kilkadziesiąt minut i delegacja z symbolami pojawiła się w Zakładzie Karnym w Garbalinie. W kaplicy nie było tłumów, ale skazani, którzy przyszli, prosili o modlitwę. Kolejne poruszające zdarzenie. A to dopiero półmetek poniedziałkowej peregrynacji.

O 15.00 w kościele parafii św. Marcina w Siedlcu Koronka do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście, przy symbolach ŚDM. Te witane były z honorami przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe szkół i strażaków. Kolejnym przystankiem była zabytkowa archikolegiata w Tumie. Średniowieczna świątynia ma ponad 850 lat. W jej wnętrzu odmówiono przy symbolach Litanię do Krzyża Świętego.

Z Tumu niedaleko do Łęczycy. Tam już czekali wierni przy kościele oo. bernardynów. Po nabożeństwie pasyjnym krzyż i ikonę ŚDM przeniesiono do kościoła parafii św. Andrzeja. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja F.Dziuby i apel przy symbolach zgromadziły łęczycan nie tylko młodych wiekiem. O północy pod swoją opiekę symbole przejmą ss. urszulanki.

We wtorek kolejny etap peregrynacji. Symbole odwiedzą zachodnie tereny diecezji łowickiej, czyli dekanaty krośniewicki i kutnowski.