Wciąż w drodze

mak

publikacja 23.09.2015 08:09

Bus z symbolami ŚDM przemierza kolejne kilometry. Przez Krośniewice jechał... pusty.

Młodzież z krośniewickich szkół podąża za symbolami w drodze z hali sportowej do kościoła Młodzież z krośniewickich szkół podąża za symbolami w drodze z hali sportowej do kościoła
Marcin Kowalik /Foto Gość

Wszystko za sprawą młodzieży, która niosła krzyż i ikonę Matki Bożej z hali sportowej do kościoła parafialnego. Zanim znaki ŚDM dotarły do Krośniewic, zdążyły objechać zachodnie krańce diecezji łowickiej.

Kolejny dzień peregrynacji rozpoczął się w Łęczycy. Stamtąd krzyżobus udał się do Mazewa. W tamtejszym kościele odprawiono przy symbolach Mszę św. Następne przystanki w drodze to kościoły w Sobótce, Rdutowie i Dzierzbicach. W tym ostatnim również sprawowano Eucharystię. Uczestniczyli w niej uczniowie z okolicznych szkół. Krzyżobus zatrzymał się jeszcze w Pniewie, gdzie znajdują się katolickie podstawówka i gimnazjum.

W Krośniewicach przed halą sportową na symbole oczekiwali bp Andrzej F. Dziuba, ks. Jacek Drzewiecki, proboszcz i dziekan krośniewicki, księża z okolicznych parafii, wiceburmistrz Krośniewic Jakub Krygier, dyrekcja i nauczyciele miejscowego Zespołu Szkół nr 1. Na trybunach, oprócz uczniów, pojawili się mieszkańcy miasta.

- Ten krzyż wszystkich nas jednoczy. Klękał przed nim król Hiszpanii. Modlił się przy nim gubernator Australii. Był na kontynencie afrykańskim. To ciągle ten sam krzyż. Powędruje dalej, ale wyjedzie stąd wzbogacony spotkaniem z nami - mówił do zgromadzonych w hali bp Dziuba. Podczas spotkania nie zabrakło śpiewów i świadectw wolontariuszy ŚDM z diecezji łowickiej. Radosny śpiew towarzyszył także krótkiej pielgrzymce z hali do świątyni. Tam bp Dziuba odprawił Mszę św.

Kolejna Eucharystia przy symbolach została odprawiona w sanktuarium maryjnym w Głogowcu. To już ziemia kutnowska. W Kutnie krzyż i ikona nawiedziły kościół parafii św. Jana Chrzciciela. Po spotkaniu modlitewnym symbole dotarły do kościoła św. Wawrzyńca. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Dziuby oraz adoracja prowadzona przez młodzież zakończyły kolejny dzień peregrynacji znaków ŚDM.

W środę 23 września symbole dotrą do parafii drugiego kutnowskiego dekanatu - św. Michała Archanioła. Po południu nawiedzą dekanat żychliński.