Spotkanie dwóch Matek

Marcin Kowalik

publikacja 25.09.2015 08:50

Spojrzenie na ołtarz i wszystko jasne. To ten sam obraz.

Symbole ŚDM w kościele w Giżycach Symbole ŚDM w kościele w Giżycach
Marcin Kowalik /Foto Gość

Symbole ŚDM peregrynowały w czwartek 25 września po północnej części diecezji łowickiej. Poranną wędrówkę ekipa wolontariuszy rozpoczęła w Żychlinie. Pierwsze miejsce, przy którym zatrzymał się krzyżobus, to kościół parafii św. Wawrzyńca w Pacynie. Mimo wczesnej pory, na symbole oczekiwał tłum młodych ludzi. Wokół świątyni odbyła się Droga Krzyżowa. Już w kościele - radosne uwielbienie Boga. Szczególny widok przy wnoszeniu krzyża i ikony Matki Bożej - dzieci trzymające w rękach kolorowe balony.

Kolejny przystanek to kościół parafii św. Józefa Oblubieńca w Sannikach. Na symbole razem z wiernymi oczekiwał ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba. Po Eucharystii krzyżobus udał się do pobliskiego Mocarzewa. Tam siostry zmartwychwstanki prowadzą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Matki Celiny Borzęckiej. Przebywają w nim dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Wzruszające chwile przy symbolach upłynęły bardzo szybko.

Ekipa wolontariuszy z krzyżem i ikoną Salus Populi Romani udała się do Giżyc. W tamtejszym kościele parafii śś. Piotra i Pawła w głównym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej. Maryja i Dzieciątko, ubrani w srebrne szaty, ze złotymi koronami na głowach, ale widok znajomy. Wątpliwości rozwiał ks. Tomasz Jackowski, proboszcz parafii w Giżycach. – Szczycimy się, że już od 5 wieków w naszym kościele jest obraz będący kopią słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, który znajduje się w Rzymie. Kopia tego samego wizerunku przybyła dzisiaj do nas – mówił ks. Jackowski.

Do kościoła przyszli uczniowie i nauczyciele miejscowej podstawówki. To forma ich dorocznej pielgrzymki „Z Bogiem w nowy rok szkolny”. Byli też wychowankowie domu dziecka. To pierwsze miejsce, które odwiedziły symbole ŚDM w powiecie sochaczewskim. Na ich powitanie przyjechała starosta Jolanta Gonta. Modliła się na różańcu razem z przedstawicielami samorządu powiatowego oraz gminnego i wiernymi zgromadzonymi w kościele.

Dalej krzyż i ikona MB pojechały do Młodzieszyna. W kościele Narodzenia NMP odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Kolejnym przystankiem była świątynia parafii św. Alberta w Sochaczewie. W Godzinie Miłosierdzia modlono się koronką. W pobliskich Kątach tłumnie w kościele zgromadziła się młodzież gimnazjalna z parafii św. Jana Chrzciciela. Stąd symbole przejechały do parafii św. Bartłomieja w Rybnie. Po adoracji w świątyni przeniesiono je do domu wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia.

Wieczorem znaki ŚDM wróciły do Sochaczewa. W kościele parafii MB Nieustającej Pomocy proboszcz ks. Jacek Skrobisz przygotował rozważania dotyczące peregrynujących symboli. Odbyło się czuwanie modlitewne.

W piątek 25 września symbole nawiedzą pozostałe parafie sochaczewskich dekanatów.