Dotknięci promieniami

nap

publikacja 30.09.2015 08:40

Dziesiątego dnia peregrynacji na drewnianym krzyżu ŚDM pojawiły się promienie.

Wierni z Białej Rawskiej mogli chwycić się promieni Bożego miłosierdzia Wierni z Białej Rawskiej mogli chwycić się promieni Bożego miłosierdzia
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po Mszy św. w kościele św. Jakuba Ap. w Skierniewicach symbole ruszyły do rejonu rawskiego. Tam spotkania z krzyżem i ikoną rozpoczęły się od Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej. Było dostojnie i wzruszająco. Poza młodzieżą czuwały przy nim także władze, strażacy. Ci ostatni tego dnia w wielu miejscach byli bardzo widoczni. Na czas peregrynacji samochody strażackie zostały ozdobione białymi flagami z symbolem ŚDM. Znani z szybkiego i skutecznego gaszenia pożarów strażacy tym razem podgrzewali atmosferę. I robili to nader dobrze.

Kolejnym punktem na trasie wędrówki symboli było gimnazjum w Lubni, skąd pojechały do Nowego Miasta. Tam odwiedziły Urząd Miasta, Gimnazjum i Liceum, klasztor ojców kapucynów, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Zakład Doskonalenia Zawodowego. Na chwilę zatrzymały się też w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej. Wszędzie, poza młodzieżą, towarzyszyły im siostry z różnych zgromadzeń honorackich.

Po południu krzyż i ikona powróciły do Białej Rawskiej. W sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej na krzyż nałożono wieniec chwały, z którego rozchodziły się promienie w kolorach czerwonym, białym i niebieskim - znanych z obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego. Promienie szybko powędrowały do wiernych zgromadzonych w świątyni. - To było niezwykłe przeżycie. Widok krzyża, z którego rozlewały się łaski, poruszył mnie i zachwycił. Jakoś mocniej poczułam, że Chrystus umarł dla mnie, że jestem dla Niego kimś wyjątkowym - mówi wzruszona pani Maria.

W Godzinie Miłosierdzia, z promykami w rękach, odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, podczas której zawierzenie swoich stanów złożyły władze samorządowe, nauczyciele i wychowawcy, członkowie Stowarzyszenia "Abstynent", rodziny, młodzież akademicka. Po akcie zawierzenia świata odbyła się adoracja krzyża. Jako pierwsi podeszli do niego ci, którzy trzymali promienie. Następnie wszyscy wierni odmówili Litanię do św. Michała Archanioła i Różaniec. Przed godz. 17 w sanktuarium została odprawiona Msza św. koncelebrowana z udziałem kapłanów i wiernych z dekanatu Biała Rawska. Bezpośrednio po Eucharystii wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Z Białej Rawskiej Krzyż i ikona powróciły do Nowego Miasta.