Dwa krzyże i 90 flag

nap

publikacja 02.10.2015 18:01

Jedenastego dnia peregrynacji symbole dwa razy przebywały w Rawie Mazowieckiej.

Podczas Drogi Krzyżowej prócz symboli niesione byly także flagi 90 państw Podczas Drogi Krzyżowej prócz symboli niesione byly także flagi 90 państw
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Dzień ten rozpoczęła poranna Eucharystia odprawiona w Nowym Mieście, podczas której modlono się m.in. za policję i straż, które w tym rejonie odpowiedzialne były za raban dla Jezusa porównywany do trzęsienia ziemi. Po Mszy św. symbole zostały przewiezione do Żdżar do klasztoru sióstr nazaretanek. Kolejną stacją była Rawa Mazowiecka. Tu symbole ŚDM najpierw spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. Zebrana na hali gimnastycznej młodzież wysłuchała krótkiej historii Światowych Dni Młodzieży i oddała cześć relikwiom. Kolejnym przystankiem było miejsce bardzo drogie wszystkim rawianom – skwer przed dużym kościołem, na którym znajduje się pomnik św. Jana Pawła II. W centralnym punkcie miasta zgromadzili się uczniowie z większości miejskich szkół. Śpiewom, wiwatom nie było końca. Wpatrując się w krzyż i ikonę, zebrani odmówili przyrzeczenia chrzcielne. W modlitwie uczestniczyło ponad 1000 osób.

Z centralnego rawskiego placu krzyż i ikona ruszyły w dalszą do Głuchowa, Czerniewic, Spały. Lubochni. Wczesnym popołudniem powróciły do Rawy. Pilotowane przez grupę motocykli krzyżobus dotarł do Miasteczka Krwi Chrystusa. Po krótkim nabożeństwie oraz nawiedzeniu eremu pustelnika o. Leszka Niewiadomskiego symbole ruszyły do dużego kościoła. Po drodze liczącej ponad 3 km odprawiano Drogę Krzyżową. W refleksji nad Męką Pańską uczestniczył pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. Krzyż i ikonę nieśli przedstawicieli parafii dekanalnych. W procesji licznie uczestniczyła młodzież. Uczestnicy nabożeństwa odprawianego na ulicach miasta poza ikoną i krzyżem nieśli także 90 flag różnych krajów i płonące świecie.

O godzinie 19.00 na frontonie kościoła, na specjalnie przygotowanej scenie, została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Dziuba. Po Eucharystii symbole zostały przeniesione do kościoła św. Pawła od Krzyża, gdzie miało miejsce czuwanie modlitewne połączone z Apelem Jasnogórskim. W ogrodzie ojców pasjonistów na zziębniętych wiernych czekała ciepła zupa, ciasto oraz kawa i herbata. W godzinie rozpoczynającej ciszę nocną tłum młodych ludzi procesyjnie przeszedł do parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Sójczym Wzgórzu. Ponad 350-osobową grupę stanowiła młodzież z Gimnazjum nr 2. Obok uczniów w procesji, a potem czuwaniu nocnym uczestniczyli także wszyscy nauczyciele i grupa rodziców. – Widząc ten tłum, zostałem rozłożony na łopatki – przyznaje ks. Tomasz Staszewski. – O tylu młodych ludziach nawet nie marzyłem. Ich obecność to wielki prezent. Pochwała należy się dyrekcji szkoły i nauczycielom, którzy nie tylko zachęcili i umożliwili młodzieży uczestnictwo w tym wydarzeniu, ale także razem z nimi przyszli się modlić – chwali ks. Tomasz. Przed wejściem do świątyni symbole zatrzymały się przy krzyżu w miejscu, w którym ma stanąć nowa świątynia. Zgromadzona młodzież uczestniczyła tam w modlitwach za rodziny, pracujących i z prośbą o nową świątynię. Radosny tłum z transparentami i flagami krajów, w których żyje najwięcej chrześcijan, wszedł do kaplicy. O godzinie 24.00 odbyła się tam Msza święta, której przewodniczył ks. Konrad Świstak, proboszcz.  Po niej odbyło się czuwanie.