Powołani do kadry Jezusa

Marcin Kowalik

publikacja 03.10.2015 13:54

Ostatnim przystankiem peregrynacji symboli ŚDM po diecezji łowickiej był Łowicz.

Młodzież wnosi symbole ŚDM na Stary Rynek w Łowiczu   Młodzież wnosi symbole ŚDM na Stary Rynek w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość
W piątek rano 2 października krzyżobus i ekipa wolontariuszy wraz z księżmi zatrzymali się przy Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej w Łowiczu. W sali gimnastycznej na spotkanie z symbolami oczekiwali uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy placówki. Był też ks. Adam Domański, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy, na terenie której znajduje się szkoła.

Już przy wprowadzeniu symboli do szkoły widać było, że to ziemia łowicka. Przy wejściu krzyż i ikonę Matki Bożej witali uczennice oraz uczniowie ubrani w kolorowe stroje ludowe, charakterystyczne dla regionu. Pozostali byli ubrani na galowo. Swoim strojem podkreślali wyjątkowość wydarzenia. Po prezentacji, czym są Światowe Dni Młodzieży oraz dlaczego krzyż i ikona MB peregrynują po całym świecie, starsi uczniowie przenieśli symbole ŚDM do kościoła parafialnego. Tam była możliwość osobistej adoracji.

O 10.00 w kościele rektorskim oo. pijarów na krzyż i ikonę ŚDM oczekiwała społeczność Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Przy symbolach odprawiono Mszę św., a przewodniczył jej rektor o. Marian Galas SP.

Niespełna półtorej godziny później na Starym Rynku w Łowiczu odbyło się spotkanie dla młodzieży łowickich szkół ponadgimnazjalnych. Przybyli na nie także uczniowie Gimnazjum w Popowie oraz ZS Rolniczego Centrum Kształcenia Rolniczego ze Zduńskiej Dąbrowy.

Przy pomniku Jana Pawła II krzyż i ikonę Matki Bożej od licealistów z "Pijarskiej" przejęła delegacja uczniów pozostałych szkół. Wyróżniali się ubrani w łowickie stroje "Blichowiacy". To Zespół Pieśni i Tańca z ZSP nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu. W towarzystwie kapeli ludowej symbole ŚDM wniesiono na podest. Obok na scenie śpiewał zespół złożony z wolontariuszy i ambasadorów ŚDM.

Pantomima w wykonaniu wolontariuszy ŚDM   Pantomima w wykonaniu wolontariuszy ŚDM
Marcin Kowalik /Foto Gość
Na młodzieży wrażenie zrobiła pantomima. Aktorzy pokazali, jak zło potrafi zniewolić człowieka, oraz że Jezus ma moc go z tego wyzwolić. Młodzi ludzie usłyszeli również świadectwa wiary wolontariuszy oraz bernardynki s. Dominiki. Zakonnica wystąpiła z piłką nożną w ręku, którą pod koniec kopnęła w tłum. Grała kiedyś w reprezentacji młodzieżowej kobiet. Zamiast kariery piłkarki, wybrała inną drogę. - Gram teraz dla Jezusa, a trenerem jest Duch Święty - mówiła s. Dominika. Zachęcała młodzież do powierzenia Bogu życia. - Żeby pójść za Jezusem, nie musicie wybierać życia w seminarium czy w klasztorze - zakończyła swoje wystąpienie.

Krzyż, który podarował młodym Jan Paweł II, "powędrował" nad głowami młodzieży na łowickim rynku. Można było również dotknąć krzyża i ikony MB na podeście.

Później symbole ŚDM odwiedziły Gimnazjum w Kompinie, Zakład Karny i szpital w Łowiczu. W łowickim kościele Świętego Ducha odprawiono przy krzyżu i ikonie Mszę św. Następnie symbole trafiły do Wyższego Seminarium Duchownego, a wieczorem - do bazyliki katedralnej.

Na Eucharystię pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego przyjechali wolontariusze ŚDM z różnych diecezji. Mszę św. koncelebrowali biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Potem w procesji krzyż i obraz MB zostały przeniesione do kościoła ss. bernardynek. Tam czuwały przy nich młodzież i osoby konsekrowane. W sobotę 3 października, po porannej Mszy św., symbole ŚDM przejęła delegacja archidiecezji łódzkiej.